Obligacje korporacyjne biją lokaty i obligacje skarbowe
Odsetki z obligacji korporacyjnych są średnio o 131,5 proc. wyższe od zysków z obligacji skarbowych i o 118 proc. wyższe niż średnie odsetki z lokat.
W styczniu średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych (bez banków) wynosiło średnio 9,93 proc., podczas gdy lokaty bankowe dawały w tym czasie średnio 4,55 proc., zaś detaliczne obligacje skarbowe 4,29 proc. W porównaniu do poprzednich okresów (podobne zestawienia przygotowujemy co kwartał) najsilniej spadło oprocentowanie obligacji skarbowych – jeszcze pół roku temu resort finansów płacił za papiery dwuletnie o 1,25 proc. więcej (obecnie 3,5 proc.), a za trzy-, cztero- i dziesięcioletnie o 1 pkt proc. więcej niż obecnie. Dlatego różnica między nimi i średnim oprocentowaniem obligacji korporacyjnych wzrosła. W marcu zeszłego roku wynosiła 90 proc., obecnie już ponad 130 proc. Natomiast w porównaniu do marca 2012 r. różnica między lokatami i obligacjami korporacyjnymi nie zmieniła się.
Największy wpływ na średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych wywiera stopa WIBOR, która spadła przez ostatnie pół roku o ok. 115 pkt bazowych (1,15 pkt proc.). Jednak ze względu na opóźnione zmiany w oprocentowaniu obligacji korporacyjnych (okresy odsetkowe zmieniają się co trzy lub sześć miesięcy) średnie zyski odsetkowe z obligacji korporacyjnych spadły w tym czasie o 37 pkt bazowych (0,37 pkt proc.). Lepiej dynamikę zachodzących zmian oddaje porównanie do października, gdy średnie oprocentowanie wynosiło 10,63 proc. - wówczas widać było opóźniony wzrost oprocentowania w reakcji na majową podwyżkę stóp dokonaną przez RPP. Od tego czasu średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych spadło o 70 pkt bazowych (0,7 pkt proc.). W tym czasie (trzech miesięcy) średnie oprocentowanie lokat spadło o 51 pkt bazowych (0,51 pkt proc.)
W kolejnych miesiącach należy oczekiwać dalszego spadku średniego oprocentowania obligacji korporacyjnych co najmniej w okolice 9,5 proc. w kolejnym zestawieniu (kwiecień). Spadek oprocentowania obligacji skarbowych, który najszybciej dostosowuje się do zmian na rynku pieniężnym i dłużnym (aktualizacja oferty rynkowej resortu finansów następuje co miesiąc) powinien wyraźnie zmniejszyć dynamikę, natomiast oprocentowanie lokat może nadal spadać schodząc ze średnią poniżej 4 proc. w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Banki mają największe opóźnienia w dostosowaniu oprocentowania lokat wobec tempa spadku WIBOR, ponieważ proces obniżania oprocentowania lokat wymaga stałego monitorowania reakcji klientów. Zbyt gwałtownie przeprowadzane zmiany mogłyby skutkować odpływem środków klientów a są one obecnie głównym źródłem płynności banków w Polsce. Jest to jednak proces nieuchronny, ponieważ produkty kredytowe banków są ściśle związane ze stopą WIBOR i zawężenie różnic między
oprocentowaniem kredytów i depozytów prowadziłoby na dłuższą metę do spadku zysków odsetkowych.
Dokonując wyboru inwestycji między tymi trzema kategoriami inwestycji należy pamiętać o ryzyku z nim związanym. Obligacje korporacyjne oferują największe profity, ale także najwyższe ryzyko, które można jednak minimalizować wybierając obligacje renomowanych emitentów. Dla przykładu najniższe oprocentowanie obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst wynosi obecnie 5,29 proc. (obligacje Giełdy)
i jest niższe niż najlepiej oprocentowane lokaty bankowe. Najwyższe odsetki na Catalyst płaci obecnie East Pictures - 17 proc.
Emil Szweda
Obligacje.pl