Trwa ładowanie...

Obniżyć VAT do 15 procent. Jarosław Gowin ma swój sposób na drożyznę

Inflacja galopuje, w maju sięgnęła już niemal 14 procent, a nie jest wykluczone, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Jarosław Gowin, były koalicjant PiS, proponuje obniżenie stawek VAT, aby nieco ulżyć Polakom w zmaganiach z drożyzną. Opowiada się też za wydłużeniem obowiązywania zerowej stawki na żywność, wprowadzonej za sprawą rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Share
Obniżyć VAT do 15 procent. Jarosław Gowin ma swój sposób na drożyznę Obniżyć VAT do 15 procent. Jarosław Gowin ma swój sposób na drożyznę Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d13nwc1

Jarosław Gowin, prezes partii Porozumienie, zorganizował w poniedziałek w Grudziądzu konferencję prasową. Jak oceniał, podstawowy problem, z którym mierzą się dzisiaj miliony polskich rodzin, to drożyzna. Jego zdaniem, aby pomóc Polakom, należy obniżyć stawki podatku od towarów i usług.

- Proponujemy po pierwsze obniżenie podatku VAT z podstawowej stawki 23 proc. do 15 proc., a w przypadku usług czy cen energii - z 8 do 5 proc. Proponujemy także wydłużenie czasu obowiązywania zerowej stawki na żywność do końca pandemii. Bez tych rozwiązań ceny będą galopować, pustoszyć budżety domowe milionów polskich rodzin - przekonywał były wicepremier i koalicjant PiS.

Niech małe firmy same decydują ws. ZUS-u

Gowin wskazał, że Porozumienie jest konsekwentnie partią progospodarczą. Dlatego proponuje też rozwiązania, na które oczekują przedsiębiorcy, przede wszystkim małe i mikrofirmy, które są kołem zamachowym rozwoju gospodarki, a które są często zagrożone bankructwem. Jak przekonywał, zwłaszcza po wprowadzeniu Polskiego Ładu doszło do rekordowo dużej liczby ich bankructw.

d13nwc1

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Grozi nam stagflacja. "Będzie trudniej o podwyżki"

- Jeżeli chodzi o mikro- i małych przedsiębiorców, to postulujemy wprowadzenie rozwiązania, za którym ci przedsiębiorcy opowiadają się od lat, czyli dobrowolność ZUS-u. Niech przedsiębiorca sam decyduje, na co przeznaczać swoje pieniądze, w jaki sposób zabezpieczać swoją przyszłość - mówił Gowin.

Dodał też, że jego ugrupowanie proponuje, aby po odsunięciu PiS od władzy przywrócić dawne sposoby rozliczania przez przedsiębiorców składki zdrowotnej - czyli odliczania jej od podatku.

d13nwc1

Może być trudno o jedną listę

Jarosław Gowin, mówiąc o przyszłych sojuszach wyborczych, powiedział, że nie wydaje mu się możliwe stworzenie jednej listy opozycyjnej w wyborach do Sejmu. Według niego pomiędzy PiS i PO istnieje duża przestrzeń, którą "może wypełnić koalicja ugrupowań centrowych czy lekko wychylonych w prawą stronę".

- Jeżeli chcemy odsunąć PiS od władzy, a to jest postulat całej opozycji, to nie możemy pójść do wyborów podzieleni. Nie wydaje się możliwe wprowadzenie tego rozwiązania, za którym opowiada się PO, czyli jedna lista opozycja skupiająca wszystkie partie opozycyjne. Dlatego że taka lista byłaby pod względem programowym zbyt niespójna. W centrum sceny politycznej są takie ugrupowania, jak Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL, Porozumienie. Wydaje się, że tutaj ten wspólny mianownik programowy jest dostatecznie szeroki, by podjąć współpracę - ocenił polityk.

KNF powinna interweniować ws. lokat

Gowin zaznaczył też, że wiele polskich rodzin, zwłaszcza młode pokolenie, które zaciągnęło często wysoki kredyt, boryka się z nierównomiernością oprocentowania kredytów. Dodał, że oprocentowanie kredytów przez banki jest wysokie, natomiast lokaty są na niskim poziomie.

d13nwc1

- W związku z tym domagamy się, aby Komisja Nadzoru Finansowego wreszcie dostrzegła to zjawisko, aby zareagowała w postaci oficjalnej rekomendacji dla banków. W tej rekomendacji KNF powinna domagać się od banków, aby wysokość oprocentowania kredytów była wyższa nie więcej niż o 3 punkty procentowe w stosunku do oprocentowania lokat. W ten sposób będziemy zachęcać Polaków do oszczędzania i tym samym, jest to jedno z rozwiązań, które spowoduje, że inflacja będzie niższa - mówił polityk.

Gowin podkreślił też, że drożyzna uderza również w budżety samorządowe, stąd Porozumienie postuluje zmianę Ustawy o finansach publicznych, tak żeby samorządy mogły przekierowywać środki z inwestycji na wydatki bieżące. Przestrzegał, że w przeciwnym razie wiele samorządów już w drugiej połowie roku nie będzie w stanie pokrywać wydatków bieżących.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13nwc1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13nwc1
d13nwc1