Oceny koniunktury w handlu det. w styczniu są mniej pesymistycznie - GUS
23.01. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym, w styczniu 2014 roku oceniany jest mniej pesymistycznie niż w grudniu i w analogicznym miesiącu poprzednich...
23.01.2014 | aktual.: 23.01.2014 14:38
23.01. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym, w styczniu 2014 roku oceniany jest mniej pesymistycznie niż w grudniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat - wynika z badania GUS.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 6 wobec minus w grudniu ubiegłego roku.
"Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.
GUS podaje, że diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem, przy bardziej niekorzystnych od formułowanych w grudniu prognozach w tym zakresie.
"Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują dalsze ograniczanie zamówień towarów u dostawców. Skala zmniejszania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może być nieco mniej znacząca od zapowiadanej w grudniu" - informuje GUS.
"Wzrost bieżących cen towarów jest szybszy niż w grudniu, również w najbliższych trzech miesiącach może on nieco przyspieszyć" - dodaje.
Z badań wynika, że spośród badanych jednostek, w styczniu 4,0 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności wobec 4,8 proc. przed rokiem.
"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w styczniu br. 61 proc. przedsiębiorstw, 60 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.) oraz kosztami zatrudnienia (59 proc. w styczniu br., 58 proc. przed rokiem)" - napisano.
"W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 42 proc. do 36 proc.)" - dodano. (PAP)
bg/ gor/