Trwa ładowanie...
d21u9re
d21u9re

Opodatkowanie węglowodorów dopiero po rozpoczęciu przemysłowego wydobycia gazu łupkowego - MF

21.11. Warszawa (PAP) - Wprowadzenie opodatkowania wydobycia węglowodorów nastąpi wraz z rozpoczęciem przemysłowego wydobycia gazu łupkowego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa...
Share
d21u9re

21.11. Warszawa (PAP) - Wprowadzenie opodatkowania wydobycia węglowodorów nastąpi wraz z rozpoczęciem przemysłowego wydobycia gazu łupkowego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza.

"Podatek od wydobycia węglowodorów jest planowany przez MF niezależnie od podatku od wydobycia srebra i miedzi. Podatek od wydobycia węglowodorów (ropa, gaz ziemny i gaz łupkowy) zostanie wprowadzony w późniejszej perspektywie, kiedy Polska zacznie w sposób przemysłowy wydobywać gaz łupkowy" - powiedziała PAP Brzoza.

"Podatek od wydobycia srebra i miedzi może zostać wprowadzony już w II kw. przyszłego roku. Wydobycie węgla nie będzie opodatkowane" - dodała.

d21u9re

Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział, że komercyjna eksploatacja gazu łupkowego w Polsce powinna rozpocząć się w 2014 roku.

Informacje o planach wprowadzenia nowego podatku od kopalin, przedstawione w piątek w czasie expose premiera, spowodowało gwałtowną wyprzedaż akcji KGHM (producenta miedzi i srebra), a także spółek paliwowych, w tym PGNiG (wydobycie gazu ziemnego) i Grupy Lotos (która wydobywa ropę naftową ze złóż na Morzu Bałtyckim).

Inwestorzy wyprzedawali też akcje firm górniczych, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Bogdanki, gdyż obawiają się oni - wbrew zapewnieniom resortu finansów - że również węgiel zostanie w przyszłości obłożony podatkiem.

W sobotę premier Tusk powiedział dodatkowo, że zwiększenie przychodów z podatku od miedzi i srebra jest korzystniejsze z punktu widzenia państwa niż pobieranie dywidendy z KGHM. Zdaniem analityków, rynek mógł to odebrać jako zapowiedź rezygnacji z wypłacania przez KGHM dywidendy lub też jej znaczące ograniczenie.

d21u9re

"Jeśli podatek miałby być 3 mld zł, to wtedy nie będzie dywidendy z KGHM. Według naszych szacunków zyski spadną im drastycznie, więc nie będzie z czego płacić takich dywidend jak do tej pory. Te 3 mld zł stanowią 42 proc. zysku przed opodatkowaniem, jaki prognozowaliśmy dla spółki na 2012 rok" - powiedział PAP Andrzej Knigawka, analityk ING Securities.

"Z punktu widzenia rządu jest oczywiste, że lepiej jest zabrać 100 proc. podatku, niż 32 proc. dywidendy i to jeszcze wcześniej opodatkowanej" - dodał.

Ministerstwo Finansów szacuje, że rocznie z tytułu opodatkowania wydobycia rud metali do budżetu państwa wpływać będzie od 2 do 3 mld zł.

"Precyzyjne oszacowanie jest niemożliwe, ponieważ wysokość podatku będzie uzależniona od różnych zmiennych czynników, w tym od ilości wydobycia rudy, wartości metalu, wartości rynkowej metalu, ale zakładamy, że przyszłe wpływy mogłyby wynosić 2 do 3 mld zł rocznie" - powiedziała Brzoza.

W poniedziałek przed godziną 14.00 akcje KGHM spadały ponad 6 proc., PGNIG ponad 4 proc., Grupy Lotos przeszło 3 proc., a Jastrzębskiej Spółki Węglowej blisko 5 proc. (PAP)

bg/ pr/ ana/

d21u9re

Podziel się opinią

Share
d21u9re
d21u9re