Trwa ładowanie...
d31hnou
d31hnou
d31hnou

dochodzą wypowiedzi zarządu z telekonferencji dla inwestorów #

24.01. Warszawa (PAP) - PGE rusza od lutego z budową nowych bloków w Elektrowni Opole. Zakłada, że w 2014 roku planowane nakłady inwestycyjne związane z inwestycją wyniosą 0,7 mld zł, a w 2015 roku będą najwyższe i wyniosą 3,8 mld zł - podała spółka w prezentacji dotyczącej inwestycji. Przy "racjonalnych założeniach" stopa zwrotu (IRR) projektu będzie wyższa niż WACC grupy.

Zarząd PGE ocenił, że ewolucja otoczenia regulacyjnego rynku energii w Polsce i Europie zmienia postrzeganie inwestycji w źródła konwencjonalne.

"W katalogu racjonalnych przesłanek do ponownej analizy długoterminowych decyzji inwestycyjnych spółka umieszcza wprowadzenie mechanizmów mocowych, racjonalizację wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2" - napisano w komunikacie prasowym.

"Powyższe czynniki pozwalają nam z większym optymizmem patrzeć na przepływy pieniężne, które decydują o opłacalności elektrowni konwencjonalnych, takich jak w Opolu. Obniżają one także ekspozycję na ryzyko niezadowalającego wykorzystania mocy nowych bloków. Dodatkowo, wierzymy w długoterminową przewagę konkurencyjną naszej grupy kapitałowej dzięki inwestycjom w najbardziej efektywne technologie eksploatowane w oparciu o krajowe zasoby" - powiedział cytowany w komunikacie Marek Woszczyk, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

d31hnou

Prezes Woszczyk wskazał, że racjonalizacja wsparcia dla OZE spowoduje, że w Polsce realizowane będą jedynie najbardziej efektywne projekty.

"Powinno być więcej miejsca dla źródeł konwencjonalnych" - powiedział Woszczyk podczas telekonferencji.

Spółka oczekuje stabilnej sytuacji makroekonomicznej w krótkim okresie i niewielkich wzrostów w długim.

PGE oczekuje wzrostu popytu na energię w Polsce w wysokości 1,5 proc. średniorocznie do 2018 roku, a potem w wysokości 0,9 proc.

d31hnou

CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) cen węgla kamiennego może, według założeń PGE, wynieść w latach 2016-2030 ok. 1,5 proc. Spółka podała, że to założenie rynkowych cen węgla i nie wynika z formuły w kontrakcie zawartym z Kompanią Węglową.

Spółka zakłada też cenę uprawnień do emisji dwutlenku węgla na poziomie założeń Komisji Europejskiej, czyli 10 euro/tona w 2020 roku i 35 euro/tona w 2035 roku. Oczekuje również stabilnego udziału odnawialnych źródeł energii w wolumenie sprzedawanej energii w latach 2020-2030.

Z powodu oczekiwanego wzrostu cen węgla kamiennego i uprawnień do emisji CO2 wzrosnąć ma cena energii. PGE podała w założeniach, że CAGR nominalnych cen energii elektrycznej w latach 2016-2030 wyniesie ok. 4,7 proc., a nominalna cena energii sięgnie poziomów z 2012 roku po roku 2020.

d31hnou

"Uważamy, że przy racjonalnych założeniach projekt Opole II długoterminowo będzie generował przepływy finansowe zwiększające wartość grupy kapitałowej" - powiedziała Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzający ds. ekonomiczno-finansowych PGE.

Spółka podała w prezentacji, że "przy racjonalnych założeniach" stopa zwrotu (IRR) projektu Opole II będzie wyższa niż WACC (średni ważony koszt kapitału - przyp. PAP) grupy PGE.

"Ryzyko jest dużo lepiej zbilansowane niż wcześniej. To nie znaczy, że nie ma żadnych ryzyk. Są one monitorowane. (...) Nie możemy podać szczegółów z naszego modelu, ale nasze kalkulacje doprowadziły nas do przedstawionych wyniosków. Wierzymy, że ta inwestycja tworzy wartość dla akcjonariuszy" - powiedział podczas telekonferencji Dariusz Marzec, wiceprezes PGE ds. rozwoju.

d31hnou

"Nie zakładamy żadnego specjalnego wsparcia, dedykowanego dla bloków w Opolu" - dodał.

Poinformował, że bloki mogą pracować 45 lat, ale w modelu spółka założyła 35 lat pracy bloków.

Wartość umowy z wykonawcami dla Opola to 11,6 mld zł brutto.

Przemysław Wasilewski, zastępca dyrektora departamentu skarbu PGE, powiedział, że całkowite nakłady inwestycyjne dla projektu są wyższe niż kwota, na którą opiewa kontrakt z wykonawcami. Część prac spółka planuje wykonać sama.

d31hnou

Spółka podała, że w tym roku planowane nakłady inwestycyjne wyniosą 0,7 mld zł. W przyszłym roku będzie szczyt wydatków, wyniosą one 3,8 mld zł. W 2016 roku CAPEX ma wynieść 3,3 mld zł, w 2017 - 1,9 mld zł, w 2018 - 1,1 mld zł, a w 2019 roku - 0,1 mld zł.

PGE podtrzymuje zamiar wydania polecenia rozpoczęcia prac (NTP) 31 stycznia, co umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych 1 lutego 2014 r.

PGE chce zbudować dwa bloki energetyczne o parametrach nadkrytycznych, opalane węglem kamiennym, o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6). Sprawność bloków ma wynieść ponad 45 proc. Bloki mają produkować rocznie 12 - 13,4 TWh energii. Roczne zużycie węgla ma wynieść ok. 4,1 mln ton.

Przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w III kwartale 2018, a bloku numer 6 w I kwartale 2019 r.

Za budowę bloku odpowiada konsorcjum firm budowlanych Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power.

PGE podała też w piątek, że dokona dokładnego przeglądu wszystkich inwestycji w OZE i ich analizy w oparciu o planowane i wdrażane nowe regulacje.(PAP)

pel/ ana/

d31hnou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31hnou