PGNiG podpisało umowę z Gaz‑Systemem ws. dostaw gazu do 2015 r.
PGNiG podpisało umowę z Gaz-Systemem ws. dodatkowych dostaw gazu do Polski, za pomocą tzw. wirtualnego rewersu, do 2015 r. - poinformowała w piątek w komunikacie rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Gaz trafi do Polski z terytorium Niemiec.
09.12.2011 | aktual.: 09.12.2011 15:03
- PGNiG SA podpisało z GAZ-SYSTEM S.A. umowę na świadczenie usługi przesyłu zwrotnego od punktu wejścia Mallnow do punktów wyjścia Lwówek Wielkopolski i Włocławek. Zgodnie z umową, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2015 roku, PGNiG SA poprzez swoją spółkę PGNiG Sales&Trading będzie mogło realizować dostawy gazu z terytorium Niemiec - zaznaczyła rzeczniczka w komunikacie.
Jak powiedziała PAP Zakrzewska, jest to umowa przesyłowa, która pozwoli PGNiG kupować gaz z kierunku zachodniego po korzystnych cenach. Dodała, że dzięki niej spółka będzie mogła miesięcznie sprowadzać do Polski dodatkowe ok. 190 mln metrów sześciennych gazu.
Tzw. wirtualny rewers to możliwość odbioru gazu nie bezpośrednio od kontrahenta, ale z przeciwnego kierunku. Firmy kupujące surowiec będą mogły zakupić "wirtualny" przesył gazu np. z Niemiec, ale realnie odbiorą go za pomocą gazociągu jamalskiego z Rosji. Podpisana umowa jest już trzecią umową PGNiG na przesył w ramach tzw. wirtualnego rewersu, ale pierwszą zawartą na tak długi okres czasu. Dwie pierwsze dotyczyły listopada i grudnia 2011 r.
Usługa, którą oferuje Gaz-System (operator polskiego odcinka gazociągu jamalskiego), jest dostępna od listopada. Pozwala na sprowadzanie do Polski poprzez gazociąg jamalski dodatkowych ilości gazu - do około 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. W październiku do Gaz-Systemu wpłynęło pięć wniosków na korzystanie z wirtualnego rewersu - cztery wnioski dotyczą świadczenia usługi w okresie długoterminowym (od 2012 r.), jeden krótkoterminowym (w 2011 r.).
Całkowite wnioskowane przez firmy ilości gazu na kolejne lata łącznie przekraczają dostępną przepustowość usługi; w 2012 r. jest to łącznie ok. 5,38 mld m sześc., 2013 - ok. 5,57 mld m sześc., 2014 - ok. 5,58 mld m sześc., a 2015 - ok. 5,50 mld m sześc. Dlatego - po formalno-prawnej ocenie - ilości te zostaną proporcjonalnie zredukowane.
We wrześniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Marek Woszczyk zatwierdził zasady dostępu firm trzecich do polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Wniosek w tej sprawie złożył w czerwcu Gaz-System, który jest operatorem polskiego odcinka gazociągu. Do URE przesłany został projekt instrukcji, w którym zawarte zostały m.in. zasady przyłączania do gazociągu, wymagania techniczne dla urządzeń, instalacji i sieci, wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą, kryteria bezpieczeństwa funkcjonowania systemu gazowego oraz zasady współpracy pomiędzy operatorami systemów gazowych.
Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, na terytorium Polski może działać tylko jeden operator sytemu przesyłowego gazowego. Jest on zobowiązany do opracowania instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej.
Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów. Jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.
25 października 2010 r. Gaz-System oraz EuRoPol Gaz (właściciel polskiej części gazociągu jamalskiego) podpisały umowę o powierzeniu funkcji operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Umowa została zawarta do końca 2019 roku. Określa zarówno obowiązki Gaz-System jako operatora polskiego odcinka gazociągu tranzytowego, jak również obowiązki EuRoPol Gazu jako właściciela tej infrastruktury.