PiS rozważa zaskarżenie noweli ustawy o ruchu drogowym do TK

Wszyscy Polacy, nawet ci, którzy nie posiadają samochodów, będą zmuszeni wykupić ubezpieczenie OC - to, zdaniem posłów PiS, rezultat odrzucenia przez Sejm poprawek do nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. PiS rozważa zaskarżenie regulacji do Trybunału Konstytucyjnego.

PiS rozważa zaskarżenie noweli ustawy o ruchu drogowym do TK
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

26.07.2013 | aktual.: 01.08.2013 09:23

Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu dwie poprawki Senatu, który zaproponował zniesienie obowiązku noszenia odblasków przez pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym.

Według posłów PiS wszyscy piesi, którzy po zmroku będą poruszać się po drodze bez odblasków, będą uznawani za winnych ewentualnych wypadków. - Aby uniknąć płacenia odszkodowania za wypadek, piesi - jako uczestnicy ruchu drogowego, tak jak samochody - będą musieli mieć wykupione ubezpieczenie OC. 40 milionów Polaków będzie musiało zrobić ubezpieczenie OC - powiedział PAP Krzysztof Tchórzewski (PiS).

- Rozważamy skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Nie zostały przeprowadzone badania jej skutków finansowych i społecznych. Prosiliśmy o ekspertyzę w sprawie jej skutków, jeśli chodzi o wymóg ubezpieczeń, jednak nie została sporządzona. Zaskarżymy przede wszystkim tryb wprowadzania ustawy - zapowiedział Andrzej Adamczyk z PiS.

- Warunki tej ustawy są praktycznie nie do spełnienia. Chyba, że każdy z pieszych będzie zawsze nosił ze sobą urządzenia odblaskowe i się ubezpieczał - dodał.

Tchórzewski ocenił, że ustawa początkowo wyglądała na lobbing producentów odblasków, ale - jak się okazało - była też w interesie firm ubezpieczeniowych.

Obecnie obowiązek noszenia odblasków mają jedynie dzieci do 15. roku życia.

W czerwcu Sejm uchwalił, że taki obowiązek używania elementów odblaskowych będą mieli wszyscy piesi, poruszający się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym. Zaproponowano także, aby bez odblasku można było chodzić po zmierzchu po drogach jedynie tylko tam, gdzie jest chodnik, w strefie zamieszkania oraz po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

W piątkowym głosowaniu posłowie zaakceptowali jedynie jedną poprawkę Senatu, by nowe przepisy weszły w życie po 12 miesiącach, a nie po 3 miesiącach od ogłoszenia.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym trafi teraz do podpisu prezydenta.

Źródło artykułu:PAP
samochódkodekstrybunał konstytucyjny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)