PIT za 2023 rok. 1,5 proc. podatku. Jak i komu przekazać wsparcie?
W 2024 roku podatnicy rozliczający ubiegłoroczne zeznania ponownie będą mieli możliwość przekazania 1,5 podatku na Organizację Pożytku Publicznego. W jaki sposób przekazać środki?
30.01.2024 10:46
Każda osoba, odprowadzająca podatek za dany rok może przekazać jego 1,5 procent na wsparcie wybranej organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że wspomniana część zapłaconego podatku nie trafi do budżetu państwa, a stanowić będzie wsparcie wybranej inicjatywy lub konkretnego celu. Jak przekazać 1,5 proc. podatku?
1,5 procent podatku. Jak przekazać?
Jak wynika z informacji zamieszczonych w rządowym serwisie podatki.gov.pl, wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Osoba, która chce w ten sposób przekazać wsparcie OPP musi jedynie wpisać bądź potwierdzić numer KRS oraz kwotę, jaką chce przekazać. Ta nie powinna jednak przekroczyć wspomnianych 1,5 procent należnego podatku, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku osób, które w ubiegłym roku podatkowym przekazały deklarację za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, ta sama organizacja (bądź cel szczegółowy) zostanie automatycznie wskazana w rozliczeniu za 2023 rok - o ile OPP wciąż będzie znajdowała się w wykazie podmiotów do tego uprawnionych. Dane te można również zmienić, dokonując korekty przed złożeniem zeznania podatkowego.
Osoby, które w 2024 roku po raz pierwszy złożą zeznanie podatkowe, również będą miały możliwość przekazania jego 1,5 proc. na Organizację Pożytku Publicznego. W przypadku rozliczenia za pośrednictwem usługi Twój e-PIT należy wybrać z listy numer KRS organizacji, można również wskazać cel szczegółowy. Niezbędne będzie również zaznaczenie zgody na przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz OPP.
Możliwe jest również wskazanie OPP w zeznaniu podatkowym, składanym w formie papierowej. Wówczas niezbędne będzie wpisanie wymaganych danych w oznaczonych w formularzu rubrykach.
1,5 procent podatku. Jak to działa? Resort finansów wyjaśnia
Jak wyjaśnia resort finansów, w dniu składania zeznania naczelnik urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, przekazuje na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego kwotę, nieprzekraczającą 1,5 proc. podatku.
Warunkiem jej przekazania jest jednak zapłata pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, w terminie nieprzekraczającym 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Czy 1,5 proc. podatku można przekazać na konkretne dziecko, instytucję lub cel?
Uprawnionymi do otrzymania 1,5 procent podatku są wyłącznie te organizacje, które zostały wskazane w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku. Zasady wskazujące, które instytucje i organizacje mogą zostać wpisane do wspomnianego wykazu, wskazuje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego jest prowadzony przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Pełen wykaz OPP jest również dostępny na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.
Poza wyborem konkretnej OPP, któremu podatnik chce przekazać 1,5 proc. podatku, możliwe jest również wskazanie konkretnego celu szczegółowego - czyli konkretnej osoby czy konkretnej inicjatywy, która ma zostać wsparta kwotą odliczoną w podatku.