Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
podatki
+1
Artykuł Sponsorowany
24-02-2023 13:22
Artykuł sponsorowany PITax

Czy 1,5% da organizacjom więcej pieniędzy?

W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą przekazać Organizacjom Pożytku Publicznego nie 1%, a 1,5% podatku. W teorii to aż o połowę więcej niż w ubiegłym roku. Dlaczego organizacje z patrzą w przyszłość z niepokojem i obawiają się, że przed nimi bardzo dramatyczny rok?

 Źródło: materiały partnera
d1gkr05
d1gkr05

W 2004 roku podatnicy po raz pierwszy mogli przekazać 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Dla wielu stowarzyszeń i fundacji oznaczało to zastrzyk pieniędzy na realizowanie przez nie celów pomocowych np. pomoc osobom chorym, wykluczonym z życia społecznego, rozwój edukacji czy inicjatyw lokalnych. 1% zbierały organizacje, ale też o wsparcie prosili też sami potrzebujący. Dzięki celom szczegółowym podatnicy mogli wspomóc np. konkretne dziecko zbierające na rehabilitację.

W 2022 roku w ramach 1% OPP otrzymały w sumie ponad miliard złotych.

Od początku 2022 roku zaczął obowiązywać Polski Ład, czyli rewolucyjne zmiany w systemie podatkowym. Wprowadzane szybko, bez wyczerpujących konsultacji społecznych, okazały się niedopracowane, powodując potrzebę wprowadzenia w pierwszej połowie roku licznych zmian i poprawek. Wychodząc naprzeciw podatnikowi, ustawodawca mógł nie dostrzec wszystkich skutków nowelizowanych przepisów podatkowych.

d1gkr05

- Ilość i rozmiar nowelizacji w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może okazać się opłacalna dla części podatników, lecz niekoniecznie korzystna dla organizacji pozarządowych, których głównym źródłem utrzymania jest część należnej daniny. O ile doszło do zwiększenia stawki PIT przekazywanej OPP, o tyle nie należy tracić z pola widzenia, że wielu podatników zostanie wykluczonych ze wsparcia organizacji. Przyczyną tego stanu rzeczy jest w szczególności wyższa kwota wolna od podatku. - podsumowuje Mateusz Musiał, ekspert podatkowy wspólpracujący z PITax.pl Łatwe podatki. 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Samodzielnie, ale łatwo

Jak zostało wskazane powyżej, jedną z najważniejszych zmian dla podatników stanowi podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 000 zł do 30 000 zł i zniesienie degresywnego modelu jej naliczania. W praktyce oznacza to, że osoby o najniższych dochodach w ogóle nie zapłacą podatku. Brzmi dobrze? Nie dla organizacji pożytku publicznego. 1% z 0 zł podatku to 0 zł na walkę z nowotworem Krzysia czy wsparcie rehabilitacji Ani z porażeniem mózgowym.

Po ogłoszeniu zmian Polskiego Ładu OPP wpadły w popłoch. Temat utraty środków na działania zrobił się medialny, w wyniku czego rząd wprowadził zmianę z 1% na 1,5%.

d1gkr05

Tak naprawdę, dopóki nie zostaną rozliczone wszystkie PITy (czyli do 2 maja) nie wiadomo jak omawiana zmiana wpłynie na ogólną wartość należności przysługujących OPP.

W tym roku jest wiele powodów by podejść do swojego PITa na nowo. Jednym z nich jest właśnie wsparcie swoim podatkiem wybranego celu. Większość podatników, szczególnie Ci zatrudnieni na umowy o pracę, dzieło czy zlecenie przez jednego lub kilku pracodawców już od 15 lutego ma w rządowym programie Twój e-PIT dostępne rozliczenie podatków przygotowane przez fiskusa. Może je od razu przesłać do urzędu skarbowego, a jeśli tego nie zrobimy, to po 2 maja przygotowana deklaracja zostanie przesłana automatycznie.

Drugie wyjście wydaje się mniej wygodne. To samodzielne rozliczenie PITa. Można to zrobić ręcznie, licząc na swoją znajomość wszystkich przepisów podatkowych, skorzystać z płatnej pomocy doradcy podatkowego, albo można też zaufać sprawdzonym programom - takim jak PITax.pl Łatwe Podatki. Dzięki temu rozliczenie zajmie tylko chwilę i będzie całkiem darmowe. 

- PITax.pl pomaga Polakom rozliczać podatki już od 11 lat. To co nas wyróżnia to dbałość o poprawność rozliczeń. Przez kilka miesięcy nasz zespół programistów i ekspertów podatkowych bardzo intensywnie pracował, żeby wdrożyć i przetestować wszystkie zmiany wynikające z nowych przepisów Polskiego Ładu i jego licznych poprawek - mówi Adam Przybycin, prezes PITax.pl. - System PITax.pl jest przygotowany do rozliczania nawet najbardziej skomplikowanych PITów za 2022 rok, łączących przychody z różnych źródeł..

d1gkr05

Za błędy odpowiada podatnik

Dlaczego warto samodzielnie rozliczyć PIT 2023 mając do dyspozycji gotową deklarację w systemie Twój e-PIT?

Samodzielne, nawet nie rozliczenie, ale sprawdzenie poprawności przygotowanego dokumentu może nas uchronić przed wysłaniem błędnej deklaracji i koniecznością poprawek czy tłumaczenia się w urzędzie skarbowym. A rządowy system nie jest bezbłędny. Co ważne nie podpowiada wszystkich odliczeń i ulg z których można skorzystać. Nawet jeśli koniec końców pokazuje nadpłatę podatków - nie oznacza to wcale, że to możliwie największy do osiągnięcia zwrot przez podatnika. 

- W PITax.pl użytkownika przeprowadza przez proces wypełnienia zeznania inteligentny kreator. Zadaje pytania, które pozwalają uwzględnić wszystkie należne odliczenia i ulgi oraz zwraca uwagę nie tylko na ewidentne błędy, ale też na nietypowe działania podatnika, które mogą ale nie muszą być błędem. Jest to jedna z najbardziej docenianych przez naszych użytkowników funkcji systemu - dodaje Adam Przybycin.

Z PITax.pl podatnicy zaoszczędzili na podatkach już ponad miliard złotych. Dodatkowo narzędzie jest wygodne i bezpieczne. Po wypełnieniu PIT można go wysłać online do urzędu, uzyskując Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Można też je wydrukować i wysłać pocztą lub zanieść do urzędu osobiście. Jest dostępne tutaj: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/

d1gkr05

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wysyłki przez internet okres oczekiwania na zwrot jest o połowę krótszy. W przypadku zwrotu podatku to istotne, gdy pieniądze można dostać dużo szybciej. Inaczej wygląda to w przypadku dopłaty. Jeśli okaże się, że podatnik musi dopłacić do rozliczenia - może wysłać PIT zaraz po przygotowaniu, a dopłatę uiścić do 2 maja. Wysyłając PIT online można też złożyć korektę jeśli okaże się, że np. podatnik znajdzie jakieś dokumenty, których nie uwzględnił w rozliczeniu.

Druga ważna rzecz - rozliczając PIT samodzielnie, każdy z nas może świadomie wybrać na jaki cel przeznaczy swoje 1,5% podatku. W kraju gdzie tysiące chorych i niepełnosprawnych osób nie jest objętych systemową pomocą, to mały gest, który może zmienić naprawdę wiele. 

Artykuł sponsorowany PITax
d1gkr05
d1gkr05