Trwa ładowanie...
d400d5b

PKM Duda skupi się na poprawie rentowności segmentu handlowego

28.08. Warszawa (PAP) - PKM Duda zamierza skoncentrować się na poprawie rentowności segmentu handlowego i co najmniej utrzymaniu marż w segmencie ubojowo-produkcyjnym. III kwartał...

Share
d400d5b

28.08. Warszawa (PAP) - PKM Duda zamierza skoncentrować się na poprawie rentowności segmentu handlowego i co najmniej utrzymaniu marż w segmencie ubojowo-produkcyjnym. III kwartał będzie trudny dla spółki - poinformował prezes PKM Duda, Dariusz Formela.

"W I półroczu, pomimo wyższych przychodów segmentu handlowego, jego wyniki się pogorszyły (...) Kurczy się rynek dystrybucji tradycyjnej, głównie rynek mazowiecki, gdzie widzimy większy odpływ klientów do sieci nowoczesnej. Nie chcemy walczyć za wszelką cenę o obroty. Będziemy chcieli się skupić na marżowości" - poinformował na konferencji Dariusz Formela, prezes PKM Duda.

"Skoncentrujemy się na redukcji kosztów, bo widzimy ku temu jeszcze spory potencjał, jak również na poprawie warunków handlowych dla najlepszych odbiorców" - dodał.

Roman Miler, wiceprezes spółki, przypomniał, że podobny model działania spółka przyjęła już w segmencie ubojowo-produkcyjnym.

d400d5b

"Mimo mniejszego uboju, wyniki tego segmentu są lepsze. II kwartał jest potwierdzeniem, że obrany przez nas model jest słuszny. Niekoniecznie wolumeny są ważne, liczy się dbałość o rentownego klienta. Chcemy dalej stosować takie podejście i podejmować działania pozwalające na utrzymanie lub poprawę rentowności" - powiedział Miler.

"Jesteśmy w stanie produkować więcej, ale przećwiczyliśmy to już w zeszłym roku i nie chcemy tego powtarzać w tym roku, jeśli nie będzie ku temu korzystnej sytuacji rynkowej" - dodał Formela.

Segment handlowy PKM Duda zanotował w I półroczu wzrost przychodów o blisko 7 proc. do 581,4 mln zł, jednak EBITDA spadła o ok. 29 proc. do 12,9 mln zł, a EBIT skurczył się o 36 proc. do 8,7 mln zł.

Z kolei w segmencie ubojowo-produkcyjnym przychody spadły w tym czasie o 30 proc. do 308,1 mln zł. Natomiast zysk EBITDA wyniósł 7,6 mln zł wobec 3,9 mln zł straty przed rokiem, a zysk EBIT sięgnął 4 mln zł w stosunku do 8,7 mln zł straty rok wcześniej.

d400d5b

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w przypadku segmentu rolnego zwierzęcego w II połowie roku można się spodziewać poprawy rentowności, ze względu na obserwowany od połowy czerwca spadek cen na rynku zbóż i wzrost cen żywca wieprzowego.

Dodali, że z oceną segmentu rolnego roślinnego, należy poczekać do wyprzedaży plonów.

"Będziemy się skupiać, by zamknąć ten segment w przewidzianym na 2013 r. budżecie, choć nie będzie to łatwe" - skomentował Miler.

III KWARTAŁ TRUDNY DLA PKM DUDA; SPÓŁKA NIE MYŚLI O PRZEJĘCIACH

d400d5b

Pytany o sytuację w III kwartale, Formela odpowiedział: "III kwartał jest zawsze dla nas trudny. Nie sprzyja nam sezon wakacyjny, a do tego było bardzo ciepło. Zaobserwowaliśmy znaczący spadek sprzedaży w dużych miastach".

Zdaniem prezesa PKM Duda, rynek nie dojrzał jeszcze do konsolidacji.

"Od trzech lat toczy się dyskusja, czy rynek już dojrzał do konsolidacji (...) W mojej ocenie nie. Jeśli chodzi o segment dystrybucji, to dyskusja powinna raczej dotyczyć do tego, kto upadnie, a nie tego kto się z kim zintegruje" - powiedział Formela.

"Jeśli pojawi się coś ciekawego w dystrybucji tradycyjnej czy przetwórstwie, to będziemy w takich dyskusjach uczestniczyć, ale na zasadzie +rozmów lunchowych+, a nie poważnych negocjacji" - dodał.

d400d5b

Pytany o obecność spółki w kanale dystrybucji nowoczesnej, prezes odpowiedział: "Nasz udział w kanale nowoczesnym jest śladowy. Nadal mamy wyższe marże w segmencie dystrybucji tradycyjnej. Mamy potencjał, by zwiększyć sprzedaż i mocniej wejść do sieci nowoczesnej, ale musiałyby się zmienić warunki rynkowe. Umowy nie są obecnie zawierane przy zadawalających marżach".

W przypadku eksportu, PKM Duda chce się skupić na rynkach azjatyckich, na których osiągane marże są najwyższe.

W I połowie 2013 r. PKM Duda zanotował 9,8 mln zł zysku netto wobec 971 tys. zł zysku przed rokiem. Zysk operacyjny wzrósł do 17,3 mln zł z 14,7 mln zł, a przychody zmniejszyły się rdr do 913 mln zł z ok. 1 mld zł.

W samym II kwartale spółka zwiększyła zysk netto do 3,9 mln zł, a zysk operacyjny do 7,3 mln zł. Obroty spadły z kolei do 452 mln zł. (PAP)

jow/ ana/

d400d5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d400d5b
d400d5b