Trwa ładowanie...
dart

Pociągi Dart po świętach zaczną jeździć po polskich torach. Znamy datę

Początkowo składy miały wyjechać na tory 13 grudnia, ale fabryka zdążyła do tego czasu przekazać tylko jeden skład.

Share
Pociągi Dart po świętach zaczną jeździć po polskich torach. Znamy datę
Fot: Jakub Murat (Muri)/wikimedia (CC BY-SA 4.0)
d45svzr

Nowe pociągi tuż po świętach. 29 grudnia składy o nazwie Dart z bydgoskiej fabryki Pesa zabiorą pierwszych pasażerów. Początkowo składy miały wyjechać na tory 13 grudnia, ale fabryka zdążyła do tego czasu przekazać tylko jeden skład.

Teraz przewoźnik dysponuje już kilkoma sztukami. Jak mówi Beata Czemerajda z PKP Intercity, pierwszy pociąg pojedzie z Warszawy do Lublina. Wyjedzie on ze stolicy o godzinie 16:50, w Lublinie będzie tuż po godzinie 19:00.

d45svzr

Natomiast następnego dnia, czyli 30 grudnia, nowe pociągi zaczną jeździć na trasie z Warszawy do Białegostoku. Dziś ta trasa jest obsługiwana wyłącznie przez składy złożone ze starych, wysłużonych wagonów.

PKP Intercity zamówiły w sumie 20 pociągów typu Dart. Część zakupu zostanie sfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Jednak, by otrzymać pieniądze, producent musi oddać przewoźnikowi wszystkie pociągi do końca grudnia. Inaczej pomoc przepadnie.

W zeszłym tygodniu przewoźnik zawarł porozumienie z producentem, który w razie opóźnienia będzie musiał wypłacić równowartość unijnego finansowania. Dzięki temu przewoźnik zapłaci za Darty tylko 30 procent ceny.

Oprócz pociągów Dart, PKP Intercity zamówiły 20 składów o nazwie Flirt z siedleckiego fabryki Stadlera. Od 13 grudnia wszystkie wożą już pasażerów.

Zobacz też: * *Gigantyczny wzrost liczby pasażerów w PKP

d45svzr

Podziel się opinią

Share
d45svzr
d45svzr