Podaż centrów handlowych zmniejszyła się o połowę

Według przygotowywanego co kwartał raportu firmy Cushman &
Wakefield, rynek nieruchomości handlowych w Polsce nadal radzi sobie dość
dobrze, na co wpływ ma m.in. dobry poziom rozwoju gospodarczego. Największym
zainteresowaniem cieszą się duże powierzchnie zlokalizowane w większych
miastach.

Podaż centrów handlowych zmniejszyła się o połowę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na rynku najmu obserwuje się wzrost aktywności. Podobnie jak w pierwszym półroczu największy popyt generują głównie najemcy dużych powierzchni. Stawki czynszów utrzymują się na dość stabilnym poziomie we wszystkich podsektorach rynku handlowego, natomiast w najlepszych centrach handlowych nieznacznie wzrastają.

Zgodnie z danymi C&W za wynajem sklepu w najbardziej atrakcyjnych punktach trzeba było we wrześniu zapłacić 76 euro/mkw. w Warszawie, 77 euro/mkw. w Krakowie, 59 euro/mkw. w Katowicach, 58 euro/mkw. w Poznaniu, 49 euro/mkw. we Wrocławiu, 32 euro/mkw. w Szczecinie oraz 30 euro/mkw. w Łodzi.

Otwarto kilka nowych centrów handlowych, ale ze względu na trudności z pozyskiwaniem finansowania i niewielkim popytem wśród najemców liczba nowych obiektów oddawanych do użytku w porównaniu z ubiegłym rokiem wyraźnie się zmniejszyła. Specjaliści oceniają, że w porównaniu z 2009 r. podaż centrów handlowych zmniejszyła się nawet o 50 procent.

Największym zainteresowaniem cieszą się najlepsze obiekty w większych miastach, choć najemcy dużych powierzchni handlowych kontynuują ekspansję na terenie całego kraju. Na przykład, firma New Yorker wynajęła 710 mkw. w Galerii Słonecznej w Radomiu, C&A wynajęła 1.380 mkw. w Galerii Sanowa w Przemyślu, Stokrotka wynajęła 1.840 mkw. w Galerii Katowickiej w Katowicach, Pure zajmie 1.535 mkw. w Centrum Agora w Bytomiu, a sieć Multikino podpisała umowę najmu 3.045 mkw. w Millennium Hall w Rzeszowie.

C&W prognozuje, że w krótkiej perspektywie czasowej popyt wśród najemców utrzyma się na dość stabilnym poziomie, a największym zainteresowaniem będą się cieszyć obiekty w najlepszych lokalizacjach. Najwyższe czynsze i stopy kapitalizacji dla najlepszych powierzchni nie ulegną znacznym zmianom. Jednak wzrost zainteresowania centrami handlowymi wysokiej jakości może spowodować presję zniżkową na stopy kapitalizacji pod koniec 2010 r.

ES

najemlokalhandel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)