Podaż centrów handlowych zmniejszyła się o połowę
Według przygotowywanego co kwartał raportu firmy Cushman &
Wakefield, rynek nieruchomości handlowych w Polsce nadal radzi sobie dość
dobrze, na co wpływ ma m.in. dobry poziom rozwoju gospodarczego. Największym
zainteresowaniem cieszą się duże powierzchnie zlokalizowane w większych
miastach.
Na rynku najmu obserwuje się wzrost aktywności. Podobnie jak w pierwszym półroczu największy popyt generują głównie najemcy dużych powierzchni. Stawki czynszów utrzymują się na dość stabilnym poziomie we wszystkich podsektorach rynku handlowego, natomiast w najlepszych centrach handlowych nieznacznie wzrastają.
Zgodnie z danymi C&W za wynajem sklepu w najbardziej atrakcyjnych punktach trzeba było we wrześniu zapłacić 76 euro/mkw. w Warszawie, 77 euro/mkw. w Krakowie, 59 euro/mkw. w Katowicach, 58 euro/mkw. w Poznaniu, 49 euro/mkw. we Wrocławiu, 32 euro/mkw. w Szczecinie oraz 30 euro/mkw. w Łodzi.
Otwarto kilka nowych centrów handlowych, ale ze względu na trudności z pozyskiwaniem finansowania i niewielkim popytem wśród najemców liczba nowych obiektów oddawanych do użytku w porównaniu z ubiegłym rokiem wyraźnie się zmniejszyła. Specjaliści oceniają, że w porównaniu z 2009 r. podaż centrów handlowych zmniejszyła się nawet o 50 procent.
Największym zainteresowaniem cieszą się najlepsze obiekty w większych miastach, choć najemcy dużych powierzchni handlowych kontynuują ekspansję na terenie całego kraju. Na przykład, firma New Yorker wynajęła 710 mkw. w Galerii Słonecznej w Radomiu, C&A wynajęła 1.380 mkw. w Galerii Sanowa w Przemyślu, Stokrotka wynajęła 1.840 mkw. w Galerii Katowickiej w Katowicach, Pure zajmie 1.535 mkw. w Centrum Agora w Bytomiu, a sieć Multikino podpisała umowę najmu 3.045 mkw. w Millennium Hall w Rzeszowie.
C&W prognozuje, że w krótkiej perspektywie czasowej popyt wśród najemców utrzyma się na dość stabilnym poziomie, a największym zainteresowaniem będą się cieszyć obiekty w najlepszych lokalizacjach. Najwyższe czynsze i stopy kapitalizacji dla najlepszych powierzchni nie ulegną znacznym zmianom. Jednak wzrost zainteresowania centrami handlowymi wysokiej jakości może spowodować presję zniżkową na stopy kapitalizacji pod koniec 2010 r.
ES