Podwyżki płac? Dobrze już było

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w styczniu br. o 5,0% r/r wobec 5,4% w grudniu, uważają analitycy.

Podwyżki płac? Dobrze już było
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Eksperci są zgodni, że to był kolejny miesiąc jeszcze powolnego, ale już dość wyraźnego spadku dynamiki płac, który z miesiąca na miesiąc będzie się pogłębiał. W tym okresie zatrudnienie wzrosło - według nich - o 0,5% r/r wobec 2,3-proc. wzrostu w poprzednim miesiącu.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że wynagrodzenia w firmach wzrosły w styczniu średnio o 5,0% r/r. Rozbieżności w prognozach były tym razem dość duże, a ich oczekiwania wahają się od 3,0% do 6,3% przy średniej na poziomie 5,01%.

_ Spadek płac w skali miesiąca wynikał ze statystycznej bazy odniesienia z grudnia, kiedy kontynuowane były w szerszej skali wypłaty gwiazdkowe, przy negatywnym wpływie przestojów w niektórych podsekcjach przetwórstwa przemysłowego oraz wstrzymania części inwestycji w budownictwie. Z drugiej zaś strony pozytywnie oddziaływało ok. 13-proc. podniesienie płacy minimalnej od początku 2009 r. _ - powiedziała ekonomistka banku PKO BP Karolina Sędzimir.

Według niej, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w styczniu ok. 3117 zł. Sędzimir zakłada, że przy realizacji założeń PKO BP, wzrost siły nabywczej wynagrodzeń w przedsiębiorstwach w 2009 r. osiągnie ok. 3,0% wobec 5,6% realnego wzrostu w 2008 r.

Spowolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń zauważyli także pozostali eksperci, dodając kilka nowych elementów wpływających na ten fakt. Jednak dużego optymizmu u nich nie widać - przyszłość rysuje się raczej w ciemnych barwach. Uważają, że w kolejnych miesiącach roku należy się spodziewać dalszego, stopniowego spadku rocznej dynamiki wynagrodzeń.

_ W styczniu presja na wzrost wynagrodzeń w dalszym ciągu zmniejszała się - pracownicy są coraz bardziej świadomi materializującego się obecnie kryzysu na rynkach finansowych oraz nieuchronności silnego spowolnienia w kolejnych kwartałach. Wyższy niż w grudniu wzrost płac może być natomiast rezultatem przeniesienia części wypłat wynagrodzeń z grudnia na styczeń przez niektóre podmioty w związku ze zmianami w PIT od 2009 roku. W kolejnych miesiącach pogarszająca się kondycja finansowa przedsiębiorstw będzie wymuszać zamrożenia płac w kolejnych podmiotach _ - tłumaczy analityk Banku BPH, Łukasz Szadorski.

_ Wraz z 2008 rokiem w zapomnienie odeszły wysokie, dwucyfrowe wzrosty wynagrodzeń. Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy mocno ogranicza presję płacową i możliwości pracowników do zdobywania wyższych wynagrodzeń. Tą zmianę coraz wyraźniej pokazywać będą dane o wynagrodzeniu _ - podsumowuje ekonomistka Banku Raiffeisen, Marta Petka-Zagajewska.

Ta sama dziesiątka analityków, ankietowana przez ISB, uważa, że wzrost zatrudnienia w styczniu wyniósł 0,5%. Ich prognozy wahają się tym razem w przedziale od -0,9% do +1,0%. Ekonomiści są bardzo zgodni w ocenie tendencji na rynku pracy - przewidują systematyczne pogarszanie się sytuacji i coraz szybszy spadek dynamiki zatrudnienia.

_ Na ponad 15-tysięczny miesięczny spadek liczby zatrudnionych w przedsiębiorstwach złożyły się spadki zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym oraz w budownictwie w warunkach ograniczania produkcji, przestojów oraz wstrzymywania inwestycji, przy niewielkim wzroście zatrudnienia w części usług, w tym w handlu i naprawach w okresie wyprzedaży. Zaznaczmy jednak, że dane styczniowe zazwyczaj charakteryzują się większą zmiennością ze względu na przeprowadzane na początku roku zmiany w próbie jednostek badanych _ - uważa Karolina Sędzimir z PKO BP.

W jej ocenie w 2009 r. nastąpi spadek zatrudnienia w przedsiębiorstwach o ok. 3,2% r/r wobec ubiegłorocznego wzrostu o 4,8%.

Także pozostali eksperci uważają, że czas szybko rosnącego zatrudnienia dobiegł końca. Zauważają, że od początku 2008 r. obserwujemy systematyczny spadek tempa wzrostu zatrudnienia i wszystko wskazuje na to, że taka tendencja ulegnie w najbliższych 12 miesiącach nie tylko pogłębieniu, a nawet nastąpi spadek tego wskaźnika.

_ Popyt na pracę wśród przedsiębiorców wyraźnie słabnie, a najszybciej pogarsza się sytuacja w przemyśle, gdzie w ujęciu r/r liczba miejsc pracy znacząco spadła po raz pierwszy od marca 2004 r. W następnych miesiącach sytuacja na rynku pracy ulegać będzie dalszemu pogorszeniu _ - uważa ekonomista Banku BPH, Łukasz Szadorski

_ Najważniejsza informacją o kondycji rynku pracy w styczniu będzie fakt, iż zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw skurczyło się w ujęciu rocznym po raz pierwszy od ponad czterech lat. Przyczyniła się do tego znacznie w tym miesiącu większa liczba zwolnień grupowych a także intensyfikacja ograniczania zatrudnienia w ramach naturalnych procesów zachodzących w firmach _ - dodaje ekonomista banku BGK, Tomasz Kaczor.

Podobnie pesymistyczne przewidywania dotyczące nie tylko stycznia, ale i całego 2009 r. prezentują pozostali eksperci ankietowani przez agencję ISB.

_ Sytuacja na rynku pracy zmienia się bardzo dynamicznie na niekorzyść, a nowy rok to zawsze dodatkowa okazja na dostosowanie zatrudnienia i tym razem będzie to dostosowanie w dół. Należy oczekiwać, iż jeszcze w pierwszym kwartale roczna dynamika zatrudnienia może być ujemna _ - szacuje główny ekonomista X-Trade Brokers, Przemysław Kwiecień.

Według niego zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło maksimum w październiku minionego roku, a w tym roku może zmniejszyć się o ponad 200 tysięcy. Wraz ze zmianą na rynku znika presja płacowa i w lutym może nastąpić pierwszy od prawie 5 lat realny spadek dochodów uzyskiwanych przez zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu br. wzrosło o 2,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 7,4% i wyniosło 3320,94 zł . Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2%, a w ujęciu rocznym wzrosło o 3,1% i wyniosło 5394,2 tys. osób

GUS poda dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach z styczeń we wtorek, 17 lutego, o godz. 14:00. (ISB)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.