Polacy boją się o pracę?
Po pełnym entuzjazmu na rynku pracy początku roku, koniec drugiego kwartału przyniósł niewielkie wyhamowanie ogólnego optymizmu pracowników. Co istotne, sytuacja ta nie dotyczy jedynie Polski, ale większości badanych krajów Unii Europejskiej
- wynika z sondażu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad.
W porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła w badanych obawa o możliwość utrzymania zatrudnienia - 34 proc. polskich respondentów odczuwa duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy. Jest to ten sam poziom, jaki odnotowano w badaniu przed rokiem, jednak wskaźnik ten rośnie systematycznie od trzeciego kwartału 2013. Pomimo tego wzrostu, Polska nadal utrzymuje się na poziomie tylko nieznacznie wyższym niż średnia dla krajów europejskich (32 proc.). Utraty posady najbardziej obawiają się najmłodsi respondenci w wieku od 18 do 24 lat. Aż 39 proc. badanych osób w tej grupie wiekowej określa swoje ryzyko utraty pracy jako duże lub umiarkowane.
Również satysfakcja pracowników z wykonywanej pracy nieznacznie spadła we wszystkich badanych krajach UE. Średnia dla całego badanego regionu wyniosła 69 proc. zadowolonych i bardzo zadowolonych respondentów (wobec 70 proc. w 1 kwartale 2014). Polska na tym tle wypada nieco poniżej średniej w wynikiem na poziomie 68 proc. W naszym przypadku spadek satysfakcji z wykonywanej pracy nastąpił aż o 5 punktów procentowych (z 73 proc. w 1 kwartale 2014), jednak w perspektywie wszystkich edycji badania widać, że obecny poziom satysfakcji nie odbiega znacząco od dotychczasowych pomiarów w naszym kraju.
W obszarze poczucia dostępności ofert pracy wynik dla Polski również jest nieco słabszy niż w przed kwartałem, choć akurat w tym obszarze średnia dla krajów europejskich się poprawiła. Pomimo niewielkiego spadku, aż 74 proc. badanych jest przekonanych, że w razie takiej konieczności znajdzie jakąkolwiek pracę w ciągu maksymalnie pół roku, a 63 proc. zakłada, że znalazłoby w tym czasie pracę porównywalną do aktualnie wykonywanej. Wyniki te zapewniają nam miejsce w grupie najbardziej entuzjastycznie nastawionych do rynku pracy narodów UE.
„Wyniki tego kwartału są nieco słabsze, niż mogliśmy się spodziewać po tak dobrym początku roku. Jednak nie powinniśmy ulegać wrażeniu, że nastroje badanych Polaków są negatywne. Obserwowane wzmocnienie obaw o stabilność pracy oraz spadek satysfakcji z wykonywanych zadań miały naprawdę minimalną skalę, traktujemy to jako korektę po bardzo optymistycznym wahnięciu poprzedniego kwartału. Jesienią dowiemy się, czy ten trend będzie się rozwijał do końca roku.” – komentuje Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.
„Nastroje polskich pracowników są do pewnego stopnia zgodne z sytuacją na rynku pracy opisywaną na podstawie głównych wskaźników. W czerwcu odnotowano wyraźny spadek stopy bezrobocia do poziomu 12,1 proc. Jest to najniższy poziom bezrobocia notowany od dwóch lat. Zmniejszał się on od początku roku. W tym okresie z rejestru ubyło ponad 350 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia spadła o 1,9 pkt. proc. z 14 proc. Pozytywne jest to, że już drugi miesiąc z rzędu istotnym czynnikiem obniżającym poziom bezrobocia jest nie tylko większa liczba wyrejestrowań, ale także mniejszy napływ do urzędów pracy. Może to oznaczać, że łatwiej o znalezienie pracy. Jednak poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wg danych GUS utrzymuje się na stabilnym poziomie. Natomiast wartość wskaźnika PMI za czerwiec spadła z 50,8 w maju do 50,3 w czerwcu wskazując na malejący optymizm odnośnie rozwoju sektora przemysłowego w Polsce. Widać z tego, że istnieje jakiś poziom niepewności odnośnie rozwoju sytuacji w gospodarce, który
powstrzymuje pracodawców od podejmowania decyzji o zwiększaniu zatrudnienia. Ta niepewność mogła wpłynąć na spadek poczucia dostępności ofert pracy w stosunku do pierwszego kwartału. Niemniej do jesieni stopa bezrobocia jeszcze się zmniejszy i może spaść poniżej 12 proc..” – komentuje Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Rynku Pracy Konfederacji Lewiatan.
(AS)