"Polacy nie wierzą w tarcze". Ostre podsumowanie nowych danych GUS

Drożyzna galopuje, rząd wprowadza tarcze antyinflacyjne, ale jak na razie nastroje wśród Polaków nie są najlepsze. Pokazują to czwartkowe dane GUS dotyczące wskaźnika ufności konsumenckiej. Wskaźnik ten spada, źle wyglądają też nasze oczekiwania co do przyszłości. Niebezpiecznie zbliżamy się do poziomów z kwietnia 2020 roku, czyli krótko po wybuchu epidemii koronawirusa w naszym kraju.

"Polacy nie wierzą w tarcze". Ostre podsumowanie nowych danych GUS
"Polacy nie wierzą w tarcze". Ostre podsumowanie nowych danych GUS
Źródło zdjęć: © East News | Łukasz Szelag
oprac. TOS

GUS poinformował w czwartek, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł - 29,2 i był o 1,9 pkt. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. W odniesieniu do stycznia 2021 r. obecna wartość tego wskaźnik jest niższa o 4,1 pkt. proc. Natomiast wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje, spadł o 3,8 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -23,5. W styczniu osiągnął on wartość o 0,8 pkt. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2021 roku.

inflacjaNastroje coraz gorsze

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nastroje konsumentów są coraz gorsze, mimo kolejnych tarcz antyinflacyjnych. Organizacja wskazała na spadek bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej.

"Niebezpiecznie zbliżamy się do poziomów z kwietnia 2020 r., kiedy to wskaźnik przekraczał wartość – 35 pkt. Wszystkie składowe wskaźnika odnotowują wartości ujemne. Oznacza to przewagę pesymistów nad optymistami. Z danych wynika, że znacznie gorzej oceniamy obecną jak i przyszłą sytuację gospodarczą kraju niż własnego gospodarstwa domowego" – stwierdza w komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Zerowy VAT na żywność. "Nie gwarantujemy obniżki cen"

Dodaje, że - innymi słowy - jesteśmy przekonani, iż ogólnie jest źle, ale w gospodarce jest jeszcze gorzej. Według Konfederacji Lewiatan z perspektywy ostatniego roku niewiele się zmieniło w naszych ocenach dotyczących sytuacji gospodarczej.

Polacy boją się inflacji i Polskiego Ładu

"O ile na początku ubiegłego roku przyczyn złej sytuacji mogliśmy upatrywać w niepewności dotyczącej rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce i ciągłych obaw o kolejne ograniczenia gospodarcze, tak teraz wydaje się, że najbardziej niepokoi rozpędzona inflacja, a także doniesienia o kolejnych problemach związanych z Polskim Ładem" – uważa Mariusz Zielonka.

Podkreśla, że obawy o wzrosty cen wydają się silniej wpływać na nasze postrzeganie rzeczywistości aniżeli obietnice o wzroście wynagrodzeń i emerytur związanych z Polskim Ładem.

"Ocena przyszłej sytuacji gospodarczej kraju, ale i własnego gospodarstwa domowego wskazuje, że Polki i Polacy nie wierzą zbytnio w działanie tarcz antyinflacyjnych lub nie są w stanie ocenić realnie ich wpływu na własne budżety" – podsumowuje ekspert Konfederacji Lewiatan.

Przypomnijmy, w ramach pierwszej tarczy antyinflacyjnej rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostały zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Od stycznia do marca 2022 roku obniżona jest stawka VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. Również od stycznia do marca 2022 r. do 5 z 23 proc. spada podatek VAT na energię elektryczną.

Z kolei tarcza 2.0 wprowadza od lutego do końca lipca obniżoną do zera stawkę VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Nowy pakiet antydrożyźniany obniża też z 23 proc. do 8 proc. stawkę VAT na benzynę, olej napędowy, gaz LPG, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (48)