Polki czują się dyskryminowane na rynku pracy
Blisko 70% polskich kobiet uważa, że jest dyskryminowana na rynku pracy. Tak wynika z badań realizowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu wykazały, że kobiety są często lepiej wykształcone od mężczyzn i chętniej uczą się przez całe życie, jednak ich sytuacja na rynku pracy nie jest najlepsza. Mniej zarabiają, a w konsekwencji mają niższe emerytury. Ta gorsza sytuacja kobiet wynika przede wszystkim z tradycjnego postrzegania ról kobiecych i męskich.
Zdaniem byłego ministra pracy Michała Boniego, pracodawcy nie ułatwiają kobietom łączenia obowiązków rodzinnych z karierą zawodową. Nie godzą się na elastyczny czas pracy, politycy natomiast zadowalają się becikowym, które, jak wskazują doświadczenia innych krajów nie wpływają na wzrost urodzeń.
Potrzebne są więc mądre rozwiązania prawne, które sprawią, że kobiety nie będą grupą chętnie zwalnianą w przypadku dekoniunktury w gospodarce - taki wniosek wypływa z raportu sporządzonego na podstawie wyników badań.