Trwa ładowanie...

Polska będzie jak Unia... za 24 lata

Polska ma szansę osiągnąć poziom rozwoju krajów starej piętnastki w UE za 24 lata - twierdzi prof. dr hab. Ryszard Rapacki, kierownik katedry ekonomii II w Szkole Głównej Handlowej, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Polska będzie jak Unia... za 24 lataŹródło: Jupiterimages
d1vrk7p
d1vrk7p

- W ciągu ostatnich 20 lat Polska w najszybszym tempie odrabiała dystans rozwojowy w stosunku do państw starej UE. Jeśli w 1989 r. PKB na jednego mieszkańca wynosił zaledwie 38 proc. średniego wskaźnika dla UE-15, to w 2009 wyniósł on już 55 proc. - mówi Rapacki.

Zaznaczył, że jeśli ta tendencja będzie się utrzymywać, to można szacować, że średni poziom rozwoju UE-15 osiągniemy za 24 lata. Najszybciej dokona tego Estonia (za 11 lat), najpóźniej Bułgaria (za 37 lat) i Węgry (za 33 lata).

Dodał, iż okres zamykania luki rozwojowej można skrócić, ale niezbędne są kompleksowe reformy instytucjonalne w otoczeniu gospodarczym, zwłaszcza dotyczące rynku pracy, a także głęboka reforma finansów publicznych i likwidacja licznych barier biurokratycznych.

Podkreśla, że Polska nie jest już niechlubnym liderem w regionie jeśli chodzi o stopę bezrobocia, pod tym względem znajdujemy się w środku stawki nowych członków UE.

Najgorzej jednak Polska radzi sobie na tle krajów CEE w zakresie utrzymania dyscypliny finansów publicznych. W 2009 roku zadłużenie państwa liczone jako odsetek PKB wzrosło ponaddwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Nawet Węgry odsądzane niedawno od czci i wiary radzą sobie lepiej z dyscypliną fiskalną.

d1vrk7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vrk7p