Trwa ładowanie...
d8pcn70

Polska i Rosja podpisały umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym

Polska i Rosja podpisały we wtorek w Sopocie umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym. Ze strony polskiej dokument podpisał wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, a ze strony rosyjskiej wiceminister SZ Władimir Titow.

Share
d8pcn70

Polska i Rosja zawarły we wtorek w Sopocie umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym. Ze strony polskiej dokument podpisał wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, a ze strony rosyjskiej wiceminister spraw zagranicznych Władimir Titow.

Umowa jest stosowana od dnia jej podpisania, co oznacza, iż na podstawie jej postanowień i zgodnie z określonymi w niej warunkami, od 1 września tego roku może odbywać się żegluga statków po Zalewie Wiślanym - poinformował w komunikacie rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Umowa pozwala na ruch polskich statków przez należącą do Rosji Cieśninę Pilawską. Wcześniej Rosjanie blokowali żeglugę, powołując się na umowę z 1961 r. Po rosyjskiej części zalewu mogły pływać tylko statki handlowe wpływające z pełnego morza. Teraz będzie można ponownie uruchomić połączenia z Polski np. do Kaliningradu.

d8pcn70

Dokument określa też warunki przekraczania polsko-rosyjskiej granicy państwowej na tym akwenie - podał MSZ.

Wiceministrowie podpisali umowę w obecności polskiego premiera Donalda Tuska i premiera Rosji Władimira Putina, podczas jego wizyty związanej z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Już pod koniec lipca Rosja odblokowała możliwość żeglugi po rosyjskiej części Zalewu Wiślanego statkom obcych bander wypływającym z Polski i wpływającym do Polski.

d8pcn70

Podziel się opinią

Share
d8pcn70
d8pcn70