Polska w XII wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp proc. - MF

17.02. Warszawa (PAP) - Polska w grudniu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika ze lutowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej",...

17.02. Warszawa (PAP) - Polska w grudniu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika ze lutowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W grudniu 2013 r. Polska wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 0,8 proc. i było niższe o 1,0 pkt proc. od wartości referencyjnej (1,8 proc.). Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach, wśród których znalazły się Łotwa, Bułgaria i Cypr (uprzednio Łotwa, Szwecja i Portugalia)" - napisano w raporcie.

"Jesienne prognozy Komisji Europejskiej implikują kształtowanie się inflacji w Polsce poniżej wartości referencyjnej dla kryterium stabilności cen do końca 2014 r. W każdym z następnych trzech kwartałów (I-III kw. 2015 r.) analitycy Komisji prognozują przekroczenie wartości referencyjnej o 0,3 pkt. proc." - dodano.

W grudniu 2013 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych.

"Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy nie uległa zmianie w porównaniu z listopadem 2013 r. (4,0 proc.), a tym samym ukształtowała się o 1,4 pkt. proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 5,4 proc. Wahania wartości referencyjnej w ostatnich miesiącach są przede wszystkim skutkiem zmian grupy referencyjnej. Podstawą do obliczenia wartości referencyjnej były tym razem dane z ww. 2 państw UE o najbardziej stabilnych cenach, tj. Łotwy i Bułgarii. Zgodnie z wnioskami z Raportów o konwergencji 2013, w przypadku kryterium stóp procentowych z analizy został wyłączony Cypr, jako państwo, które nie finansuje zadłużenia sektora publicznego poprzez emisję instrumentów dłużnych na rynkach finansowych" - napisano.

Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. (PAP)

nik/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługidług

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)