Trwa ładowanie...
d247o8u
d247o8u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pomorskie/ Samorządowcy zaniepokojeni planami konsolidacji energetyki

Pomorscy samorządowcy są zaniepokojeni planowaną konsolidacją sektora energetycznego. Uważają, że taka decyzja może mieć negatywne skutki dla gospodarki Pomorza. W tej sprawie skierowali we wtorek list otwarty do premier Ewy Kopacz i do ministra skarbu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d247o8u

Na początku stycznia minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński poinformował, że dobiegają końca prace nad koncepcją konsolidacji polskiej energetyki i zostanie ona przedstawiona do końca miesiąca. Zaznaczył, że "przyszłość energii to konkurencja w wymiarze europejskim, gdzie liczy się skala działania i duże możliwości". Mówił też, że dzisiaj polskie firmy energetyczne są "małe w porównaniu do największych graczy europejskich". Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa(51,52 proc.), Enea (51,5 proc.).

W Gdańsku swoją siedzibę ma Energa SA, która należy do grona największych podatników w regionie. W mediach pojawiły się informacje, że resort w ramach konsolidacji sektora energetycznego planuje połączyć Polską Grupę Energetyczną (PGE) z Energą, a Tauron Polską Energię z Eneą. Ministerstwo nie komentowało tych doniesień.

W liście otwartym do premier Ewy Kopacz i ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego pomorscy samorządowcy: marszałek województwa, Mieczysław Struk, prezydenci Gdańska i Sopotu - Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski - oraz wiceprezydent Gdyni Marek Stępa wyrażają zaniepokojenie planowaną konsolidacją sektora energetycznego.

d247o8u

"W odpowiedzi na pojawiające się w mediach sygnały o planowanej konsolidacji sektora energetycznego w Polsce poprzez przejęcie Energa SA przez PGE SA, pragniemy wyrazić w tym kontekście głębokie zaniepokojenie przyszłością spółki oraz zaapelować o uwzględnienie poniższych argumentów" - czytamy w liście.

Samorządowcy podkreślili, że "w strategii rozwoju regionu bardzo mocno stawiają na rozwój klastrów i gospodarki opartej na wiedzy, gdzie szczególną rolę odgrywa sektor paliwowo-energetyczny a czołowym podmiotem jest Gdańska Energa". "Firma ta jest centrum rozwoju innowacyjnej energetyki i jednocześnie kołem zamachowym dla sektora nowoczesnych firm energetycznych" - argumentują.

Wyrazili przekonanie, że "region nie może dobrze funkcjonować bez utrzymania tu siedzib dużych, niezwykle ważnych dla lokalnej gospodarki korporacji". "Prowadzone działania konsolidacyjne nie powinny doprowadzić do sytuacji, gdzie wszystkie duże przedsiębiorstwa zostaną zlokalizowane w Warszawie, a regiony będą się stawały coraz większą gospodarczą prowincją" - czytamy w liście.

Samorządowcy zwrócili uwagę, że Energa "jako wiodąca spółka Pomorza napędza rynek i gwarantuje bezpośrednio i pośrednio miejsca pracy". Uważają, że "nadmierna koncentracja może oznaczać dla obywateli pogorszenie jakości usług i wzrost ceny za energię elektryczną".

d247o8u

"Stanowczo opowiadamy się za pozostawieniem podmiotowości Energi. Jesteśmy głęboko przekonani, że Energa jest zdolna do tego, aby się samodzielnie rozwijać, jest zdolna konsolidować wokół siebie inne podmioty, także z branży energetycznej. Nie możemy pozwolić na zmarnowanie takiego potencjału" - kończą swój list samorządowcy z Pomorza.

Notowana na giełdzie Energa tylko na Pomorzu pod koniec 2013 r. zatrudniała prawie 3,4 tys. osób. Spółka podała, że w 2013 r. spółki z Grupy Energa, których siedziby znajdują się na Pomorzu, odprowadziły około 301 mln zł z tytułu podatków PIT i CIT. Z tej kwoty 87 mln zł trafiło do pomorskich gmin, powiatów i województwa. Z tytułu podatku od nieruchomości Energa zapłaciła gminom 66 mln zł. Spółka podała, że co roku inwestuje ponad 1 mld zł, z czego dużą część na terenie Pomorza.

W 2011 r. na połączenie PGE z Energą nie zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który uznał, że połączenie firm może doprowadzić do wzrostu cen w energetyce i zadziałać na niekorzyść konsumentów. Ostatecznie rządowe plany połączenia spółek uniemożliwił wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który podtrzymał decyzję UOKiK.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce; zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,9 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni kraju. Eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych. Jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d247o8u

Podziel się opinią

Share
d247o8u
d247o8u