Popularne markety znikają z polskich miast. Koniec po kilku miesiącach

Czarne chmury zawisły nad siecią handlową Auchan. Francuski gigant zamyka dwa kolejne sklepy na terenie Polski. Każda z placówek działała jedynie kilka miesięcy.

Auchan zamknął sklepy w dwóch miastach (zdj. ilustracyjne)
Auchan zamknął sklepy w dwóch miastach (zdj. ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © AgencjaWyborcza.pl | Fot. Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl

W ubiegłą środę 12 czerwca sieć obiegła informacja o likwidacji franczyowego sklepu sieci Auchan w galerii Korona Kielce. Sklep działał w centrum handlowym od marca 2024 r., czyli trzy miesiące. Jak podaje portal dlahandlu.pl, to niejedyny supermarket Auchan, który tak krótko przetrwał na rynku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Po 9 miesiącach działalności zamknięty został również franczyzowy sklep sieci Auchan w Ciechanowie przy ul. Pułtuskiej 110. Auchan w Ciechanowie zatrudniał 18 pracowników.

Z kolei w galerii handlowej Cuprum Arena w Lubinie nie działa Auchan, który ruszył 17 sierpnia 2023 r. Tu jednak ma się pojawić wkrótce to samo logo, ale "w nowym koncepcie". Pod koniec kwietnia sklep prowadził wyprzedaż całego towaru. Potem ograniczył godziny otwarcia, aby zupełnie zamknąć placówkę - podaje portal.

Portal zwrócił się do biura prasowego Auchan z pytaniem o inne sklepy w Polsce prowadzone przez franczyzobiorcę sklepu w Kielcach oraz o to, czy one również zostały zamknięte. W odpowiedzi dowiedział się jednak, że Auchan ze względu na tajemnicę handlową, nie udziela takich informacji.

Auchan w Kielcach został zamknięty

We wtorek 11 czerwca wszyscy pracownicy sklepu Auchan w galerii Korona Kielce podpisali rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy. Sprawa dotyczyła 20 osób. Niektóre z nich pracowały w tym miejscu od ponad 10 lat - informowało Radio Kielce.

Pracownicza Demokracja Kielce pisała na Facebooku, że pracownicy sklepu nie otrzymali wypłat. - Z tego powodu zajęli cały pozostały na stanie towar na poczet zaległego wynagrodzenia - czytaliśmy we wpisie.Pracownicza Demokracja Kielce pisała na Facebooku, że pracownicy sklepu nie otrzymali wypłat. Organizacja dodała, że wszystkie pieniądze z prowadzonej wyprzedaży trafią do pracowników.

W przesłanym WP Finanse oświadczeniu, francuska sieć podkreśliła, że "Auchan Polska nie jest właścicielem sklepu i nim nie zarządza. Jako franczyzodawca nie ma również podstaw prawnych do prowadzenia rozmów z pracownikami sklepu w sprawie ich warunków zatrudnienia i zaległych wynagrodzeń" - podkreśla spółka.

Auchan obiecało jednak, że pracownicy z Kielc dostaną od firmy pomoc. Sieć poinformowała, że jest w w kontakcie z managerem supermarketu i szuka dostępnych opcji wsparcia dla załogi sklepu.

Pracownicy zabrali głos

12 czerwca na fanpage’u na Facebooku "Scyzoryk się otwiera — satyryczna strona Kielc" ukazało się również oświadczenie pracowników. Sprzedawcy podkreślili w nim, że "nikt z nich nie zajął towaru będącego własnością spółki franczyzowej, która prowadziła sklep Auchan w Kielcach". Wyjaśnili, że wyprzedaż towaru prowadzili "od dłuższego czasu na wniosek prezesa", a wszystko, co robili, było "legalnie i zgodnie z prawem".

Auchan w kieleckiej galerii Korona rozpoczął działalność w marcu 2024 r. Jest kolejnym supermarketem, który nie poradził sobie w tej lokalizacji - zauważyło Radio Kielce. Wcześniej w obiekcie od lutego 2019 r. działał Carrefour, który z kolei pojawił się w miejscu zwolnionym przez delikatesy Piotr i Paweł.

Źródło artykułu:WP Finanse
auchansklepsieć handlowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)