Powrót do niedziel handlowych pomoże utrzymać miejsca pracy - oceniają eksperci z PRCH
W ocenie ekspertów, przywrócenie niedziel handlowych mogłoby pomóc zahamować kryzys w kraju. Właściciele centrów handlowych muszą odrobić straty spowodowane koronawirusem, inaczej zaczną się zwolnienia.
Według Polskiej Rady Centrów Handlowych przywrócenie handlu w niedziele może pomóc Polakom utrzymać ich miejsca pracy oraz korzystnie wpłynąć na walkę z pandemią. Oprócz tego, zwiększenie liczby dni, w których Polacy robią zakupy wpłynęłoby na zmniejszenie kolejek i na łatwiejsze zapewnienie bezpiecznych odległości - czytamy w PAP.
- Jeśli właściciele popularnych marek nie odrobią strat spowodowanych lockdownem, zaczną weryfikować swoje strategie rozwoju oraz szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów, co w konsekwencji może spowodować, że znikną tysiące etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. Skutki odczują zwłaszcza lokalne rynki pracy i to zarówno w małych, jak i dużych miastach - ocenia PRCH.
W samych centrach handlowych w Polsce zatrudnionych jest około 400 tys. osób. Przez niedziele niehandlowe wiele z nich może zostać pozbawionych pracy.
ZUS będzie jak biuro rachunkowe. Czeka nas rewolucja
Rada dodaje, że centra handlowe stymulują gospodarkę zatrudniając podwykonawców - na ich usługi wydawane jest prawie 3,5 mld rocznie. Są to prace związane z utrzymaniem czystości, pielęgnacją terenów zielonych, ochroną czy usługami marketingowymi.
Okazuje się, że w ostatnie niedziele handlowe (w czerwcu i sierpniu) footfall był o wiele wyższy niż w inne dni w tygodniu. W niektórych obiektach był nawet 40% większy w porównaniu do analogicznych niedziel z roku 2019. Dane te potwierdzają, że klienci preferują zakupy w weekendy i korzystają z tej możliwości w dodatkowy dzień weekendu - czytamy.