Trwa ładowanie...

Powrót do niedziel handlowych pomoże utrzymać miejsca pracy - oceniają eksperci z PRCH

W ocenie ekspertów, przywrócenie niedziel handlowych mogłoby pomóc zahamować kryzys w kraju. Właściciele centrów handlowych muszą odrobić straty spowodowane koronawirusem, inaczej zaczną się zwolnienia.

Powrót niedziel handlowych pomógłby utrzymać miejsca pracyPowrót niedziel handlowych pomógłby utrzymać miejsca pracyŹródło: Michal Kosc / Forum, fot: RM, Michal Kosc / Forum
d49tdm2
d49tdm2

Według Polskiej Rady Centrów Handlowych przywrócenie handlu w niedziele może pomóc Polakom utrzymać ich miejsca pracy oraz korzystnie wpłynąć na walkę z pandemią. Oprócz tego, zwiększenie liczby dni, w których Polacy robią zakupy wpłynęłoby na zmniejszenie kolejek i na łatwiejsze zapewnienie bezpiecznych odległości - czytamy w PAP.

- Jeśli właściciele popularnych marek nie odrobią strat spowodowanych lockdownem, zaczną weryfikować swoje strategie rozwoju oraz szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów, co w konsekwencji może spowodować, że znikną tysiące etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. Skutki odczują zwłaszcza lokalne rynki pracy i to zarówno w małych, jak i dużych miastach - ocenia PRCH.

W samych centrach handlowych w Polsce zatrudnionych jest około 400 tys. osób. Przez niedziele niehandlowe wiele z nich może zostać pozbawionych pracy.

ZUS będzie jak biuro rachunkowe. Czeka nas rewolucja

Rada dodaje, że centra handlowe stymulują gospodarkę zatrudniając podwykonawców - na ich usługi wydawane jest prawie 3,5 mld rocznie. Są to prace związane z utrzymaniem czystości, pielęgnacją terenów zielonych, ochroną czy usługami marketingowymi.

d49tdm2

Okazuje się, że w ostatnie niedziele handlowe (w czerwcu i sierpniu) footfall był o wiele wyższy niż w inne dni w tygodniu. W niektórych obiektach był nawet 40% większy w porównaniu do analogicznych niedziel z roku 2019. Dane te potwierdzają, że klienci preferują zakupy w weekendy i korzystają z tej możliwości w dodatkowy dzień weekendu - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49tdm2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49tdm2