Pracodawcy zamierzają zatrudniać
Zachodniopomorscy pracodawcy zamierzają w najbliższych trzech miesiącach zwiększyć zatrudnienie
- wynika z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. Poszukiwani będą operatorzy maszyn, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.
Jak powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Szczecinie Andrzej Przewoda, w drugim kwartale br. wśród zachodniopomorskich pracodawców wyraźnie widać większy optymizm i chęć zwiększenia zatrudnienia. Poczuli oni, że najtrudniejszy moment gospodarczy jest już za nimi i chcą zatrudniać - dodał Przewoda.
Drugi kwartał 2014 r. jest drugim z kolei, w którym pracodawcy deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia. Zamierza to uczynić 19,3 proc. badanych zachodniopomorskich firm, 18,8 proc. przewiduje redukcję, a 55,9 proc. zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie.
Od trzeciego kwartału 2012 r., kiedy szczeciński WUP zaczął badać u pracodawców chęć zatrudnienia, do czwartego kwartału 2013 r. deklarowali oni, że będą zwalniać więcej pracowników, niż zatrudniać. Dwa ostatnie badania pokazują odwrotną sytuację - pracodawcy wykazują pewien optymizm w kwestii zwiększenia zatrudnienia.
W porównaniu z pierwszym kwartałem br., w drugim kwartale prognoza zatrudnienia zwiększyła się o 0,2 punktu procentowego. Natomiast w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zanotowano wzrost o 4,3 punktów procentowych.
Wzrost zatrudnienia w drugim kwartale powinien objąć przede wszystkim operatorów maszyn, robotników przemysłowych i rzemieślników. Firmy, które zadeklarowały chęć zatrudnienia, to podmioty produkcyjne, a także budowlane, energetyczne, gazownicze i wodociągowe.
Z kolei największa deklarowana redukcja zatrudnienia będzie miała miejsce w instytucjach publicznych i firmach handlowych. Utraty bądź redukcji etatów mogą spodziewać się pracownicy biurowi, technicy i personel średni.
W lutym br. stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wyniosła 18,5 proc. i należała do jednych z najwyższych w kraju.
MA