Producenci miliarderów

Yale, Harvard, Princeton, uniwersytet w Mumbaju albo Moskiewska uczelnia im. Łomonosowa. Oto ranking szkół wyższych, których absolwenci to najbogatsi ludzie na świecie.

Producenci miliarderów
Źródło zdjęć: © sukcesmagazyn.pl | sukcesmagazyn.pl

Czy wyższe wykształcenie jest niezbędne, żeby zostać miliarderem? Niekoniecznie. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Wealth-X i banku UBS, 35 proc. największych miliarderów ostatnich lat nie skończyło żadnych studiów. Jeśli jednak chcemy zainwestować w edukację i być niemal pewni zwrotu i zysków, powinniśmy wybrać jeden z uniwersytetów, które wyprodukowały najwięcej miliarderów.

Tekst pochodzi z Magazynu Sukces

University of Pennsylvania

Uczelnia, znana powszechnie jako UPenn, wykształciła 25 żyjących obecnie miliarderów. Są wśród nich takie nazwiska jak: Elon Musk, Donald Trump, Ronald Perelman, George Lindemann i Leonard Lauder. I chociaż to właśnie w ramach UPenn działa Wharton School (jeden z najbardziej uznanych wydziałów biznesowych na świecie), to eksperci nie w tym dopatrują się przyczyny, że tak wielu absolwentów odnosi sukces. Poza oczywistymi czynnikami, jak wysoki poziom, ostry proces selekcji najzdolniejszych (w 2014 r. na uniwersytet zostało przyjętych tylko 10 proc. spośród wszystkich chętnych), ceniony dyplom i cenne znajomości zawierane podczas nauki, równie ważne jest podejście do przekazywania wiedzy. Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, a także założyciel University of Pennsylvania, od początku kładł nacisk na praktyczną edukację w takich dziedzinach, jak handel czy administracja. W efekcie UPenn jest dziś w czołówce uniwersytetów badawczych na świecie. Studenci tej uczelni są zachęcani do
podejmowania ryzyka i przyjmowania ewentualnych porażek. - Większość przedsiębiorców myli się i przegrywa, zanim odniesie sukces - mówił podczas jednego z wywiadów David Friedman, szef Wealth-X. - Wytrwałość emocjonalna to jedna z najważniejszych cech ludzi sukcesu.

Harvard

Najstarszy uniwersytet w USA daje dużą szansę nie tylko na zostanie miliarderem (obecnie 22, w tym Michael Bloomberg i Jorge Lemann), ale też prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jego mury opuścili bowiem: John Adams, John Q. Adams, Rutherford B. Hayes, Theodore Roosevelt, Franklin D. Roosevelt, John F. Kennedy. Początki jednak wcale nie były obiecujące. Założony w 1636 r. przez władze angielskiej kolonii Massachusetts w Newtown (dziś Cambridge) koło Bostonu, znany był głównie z regularnych buntów studentów przeciwko złemu wyżywieniu. Na przykład w 1766 r. doszło do „buntu maślanego", a w latach 1807-1808 do „buntu zepsutej kapusty". W 1823 r. na uczelni wybuchły zamieszki, po których wydalono z niej aż 43 z 70 studentów. Poszło o zarządzenie ówczesnego rektora George'a Ticknora, który był przeciwny 20-tygodniowym wakacjom letnim i zmuszał studentów do uczestniczenia w zajęciach wbrew ich zainteresowaniom. Zbawienne dla uniwersytetu okazały się reformy Charlesa Williama Eliota, który zarządzał Harvardem w
latach 1869-1909. Zmusił on profesorów do prowadzenia badań i doprowadził do daleko idących zmian w programie nauczania, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką. Uniwersytet szybko zyskał renomę i zaczął kształcić wybitne osobistości.

Yale

Uniwersytet w New Haven skończyło 20 żyjących obecnie miliarderów (m.in. James Chanos, menedżer funduszu hedgingowego Kynikos Associates). Yale to zgodnie z jak najbardziej uzasadnionym stereotypem uniwersytet amerykańskich elit. W końcu trzech spośród czterech ostatnich prezydentów USA skończyło właśnie Yale (George Bush, Bill Clinton i George W. Bush). Stephen Schwarzman, miliarder i prezes funduszu inwestycyjnego Blackstone Group, tak tłumaczył w jednym z wywiadów, dlaczego zdecydował się na studia na tej właśnie uczelni: „Kiedy zobaczyłem studenta Yale ubranego schludnie w chinosy, mokasyny Bass i sztruksową marynarkę, stwierdziłem, że chcę być taki jak on". Bo studiowanie na Yale to nie tylko zdobywanie wiedzy. To manifestacja określonej kondycji intelektualnej, którą na zewnątrz podkreśla się właśnie klasycznym ubiorem.

University of Southern California

Wśród absolwentów uczelni w Los Angeles jest 16 żyjących miliarderów (m.in. Edwin Soeryadjaya, 12. na liście najbogatszych ludzi Indonezji), chociaż powszechnie kojarzy się ona bardziej z osiągnięciami sportowymi. Pewnie dlatego, że Trojanie (sportowcy występujący w barwach uniwersytetu) mają najbardziej znaną maskotkę w całych Stanach Zjednoczonych - śnieżnobiałego konia Travelera. Dodatkowo uniwersytet wysłał na olimpiady najwięcej studentów spośród wszystkich uczelni świata. Duży nacisk na sport procentuje osiągnięciami w branżach charakteryzujących się ogromną konkurencją - oprócz miliarderów USC ukończyło wielu topowych meneżerów z Doliny Krzemowej i hollywoodzkich aktorów.

Cornell, Princeton i Stanford - ex aequo

Trzy uczelnie mogą się pochwalić tym, że ich mury opuściło po 14 miliarderów. W Cornell studiował m.in. Sanford I. Weill, były szef Citigroup. W Princeton natomiast - Carl Icahn, Jeff Bezos i Meg Whitman. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym. Z budżetem równym 17,1 mld dol. oraz 7567 studentami uniwersytet ten jest ośrodkiem o najwyższym wyposażeniu finansowym przypadającym na jednego studenta na świecie. Pierwsze kobiety, w sumie 148, zostały przyjęte jako studentki licencjackie dopiero 6 września 1969 r. Co ciekawe, w 1991 r. uniwersytet został zmuszony na drodze sądowej do zrezygnowania z podziału na płeć w jadalniach. Stanford leżący w sercu Doliny Krzemowej daje z kolei swoim wychowankom możliwość zanurzenia się od pierwszych godzin studiów w atmosferze stolicy światowej technologii. Oprócz wysokiego poziomu kształcenia to największa z jego zalet. Korzystali z niej m.in. Jim Breyer i Mukesh Ambani. Absolwenci tej uczelni
stworzyli takie firmy, jak: Hewlett-Packard, Electronic Arts, Sun Microsystems, NVidia, Yahoo!, Cisco Systems, Silicon Graphics, Google, Nike czy Gap.

Berkeley i University of Mumbai - ex aequo

Oba wykształciły po 12 miliarderów. Fizycy z Berkeley odegrali decydującą rolę w programie konstrukcji bomby atomowej podczas II wojny światowej. Stworzyli też laser, wyjaśnili procesy zachodzące w czasie fotosyntezy i odkryli wiele pierwiastków chemicznych (w tym pluton, berkel, lorens i kaliforn). Atmosfera panująca na uczelni najwyraźniej sprzyja nowatorskiemu myśleniu. Mogą to potwierdzić m.in. Masayoshi Son, założyciel i dyrektor generalny koncernu SoftBank, oraz James Simons (zarządzający funduszami hedge biznesmen w czasie wojny wietnamskiej był łamaczem szyfrów w amerykańskim Departamencie Obrony). Bombaj z kolei to finansowe i showbiznesowe zagłębie Indii - przyciąga najbardziej przedsiębiorczych, zdolnych, ale też bogatych studentów. Stąd sukces w rankingu. Na University of Mumbai studiowali m.in. Anil Ambani (działający w wielu gałęziach przemysłu, od telekomunikacji po energetykę), Kumar Mangalam Birla (zarządzający wielonarodową Aditya Birla Group) i Ajay Piramal (prezes Grupy Piramal).<

Źródło artykułu:Magazyn Sukces

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)