Prognoza netto zatrudnienia w II kw. '14 spadła do plus 7 proc. - Manpower

11.03. Warszawa (PAP) - Prognoza netto zatrudnienia w II kwartale 2014 r. spadła do plus 7 proc. wobec plus 9 proc. z prognozy na I kwartał - wynika z badania...

11.03. Warszawa (PAP) - Prognoza netto zatrudnienia w II kwartale 2014 r. spadła do plus 7 proc. wobec plus 9 proc. z prognozy na I kwartał - wynika z badania Manpower.

"Pracodawcy w Polsce są umiarkowanie optymistyczni, jeśli chodzi o plany zwiększenia zatrudnienia w II kwartale 2014 r. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 15 proc. przebadanych firm, 7 proc. przewiduje redukcję etatów, a 75 proc. deklaruje brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski przed korektą sezonową osiąga +8 proc." - podano w komentarzu do badania

Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +7 proc.

"W ujęciu kwartalnym prognoza uzyskana w oparciu o deklaracje pracodawców wzrosła o 4 punkty procentowe, natomiast w porównaniu rok do roku odnotowano poprawę prognozy o 8 punktów procentowych" - dodano.

Zastosowany w raporcie parametr prognoza netto zatrudnienia to wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Uzyskany wynik to prognoza netto zatrudnienia.

Poniżej wyniki badania z ostatnich kwartałów (w proc.):

wzrost spadek bez brak prognoza netto prognoza
zmian decyzji zatrudnienia korekcie sezonowej
2013

I kw. 9 15 73 3 -6 -1
II kw. 11 11 75 3 0 -1
III kw. 16 9 72 3 7 2
IV kw. 12 9 74 5 3 4

2014

I kw. 13 9 72 6 4 9
II kw. 15 7 75 3 8 7

Budownictwo (+4 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi +4 proc. W porównaniu do poprzednich trzech miesięcy prognoza pogorszyła się o 3 punkty procentowe, zaś w ujęciu rocznym poprawiła się o 5 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na optymizm pracodawców z tego sektora, w najbliższych trzech miesiącach. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognoza zdecydowanie wzrosła a w ujęciu rok do roku uległa umiarkowanej poprawie

Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi (-8 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi -8 proc., co wskazuje na słabe perspektywy dla tego sektora. W porównaniu do poprzedniego kwartału prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie, zaś w ujęciu rocznym wzrosła o 5 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na umiarkowany pesymizm wśród pracodawców z tego sektora. Zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym odnotowano umiarkowany wzrost prognozy.

Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi (+7 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. osiąga wartość +7 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie, zaś w ujęciu rocznym wzrasta o 7 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na umiarkowany optymizm pracodawców z tego sektora, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w trzech najbliższych miesiącach. Prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie w ujęciu kwartalnym i widocznie wzrasta w ujęciu rocznym.

Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi (+7 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. osiąga wartość +7 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie, zaś w ujęciu rocznym wzrasta o 7 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na umiarkowany optymizm pracodawców z tego sektora, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w trzech najbliższych miesiącach. Prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie w ujęciu kwartalnym i widocznie wzrasta w ujęciu rocznym.

Handel detaliczny i hurtowy (+8 proc)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi +8 proc. Umiarkowanie wysoki wynik dla tego sektora utrzymuje się już trzeci kwartał z rzędu. W ujęciu kwartalnym prognoza spadła o 2 punkty procentowe, zaś w porównaniu rok do roku wzrosła o 5 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed zastosowaniem korekty sezonowej wskazuje na umiarkowany optymizm pracodawców z tego sektora. Zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym prognoza nieznacznie spadła.

Instytucje sektora publicznego (0 proc)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi 0 proc., nie jest to wynik świadczący o dobrych perspektywach zatrudnienia w tym sektorze. W ujęciu kwartalnym prognoza nieznacznie wzrosła, o 2 punkty procentowe. W porównaniu rok do roku obserwujemy spadek prognozy, o 7 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed zastosowaniem korekty sezonowej, wskazuje na słabe perspektywy zatrudnienia w tym sektorze w najbliższym kwartale. W porównaniu do poprzednich trzech miesięcy nastąpił lekki wzrost optymizmu, zaś w ujęciu rocznym prognoza poprawiła się znacznie.

Kopalnie/Przemysł wydobywczy (-9 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi -9 proc. W porównaniu do poprzednich trzech miesięcy prognoza spadła o 10 punktów procentowych, zaś w ujęciu rocznym wzrosła o 3 punkty procentowe. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na umiarkowany pesymizm pracodawców z tego sektora w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza nieznacznie wzrosła, zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym.

Produkcja przemysłowa (+18 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. jest bardzo optymistyczna i wynosi +18 proc. To najwyższy wynik dla tego sektora od trzech lat. W porównaniu do poprzedniego kwartału prognoza wzrosła o 5 punktów procentowych, zaś w ujęciu rocznym poprawiła się zdecydowanie, o 21 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na optymizm pracodawców w tym sektorze w najbliższych trzech miesiącach. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognoza umiarkowanie wzrosła, zaś w ujęciu rok do roku uległa gwałtownej poprawie.

Restauracje/Hotele (+7 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi +7 proc., co wskazuje na umiarkowanie pozytywny trend dla tego sektora. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognoza spadła o 5 punktów procentowych, zaś w ujęciu rocznym wzrosła o 11 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na umiarkowany optymizm pracodawców w tym sektorze w najbliższych trzech miesiącach. W ujęciu kwartalnym prognoza umiarkowanie wzrosła, w porównaniu rok do roku uległa zdecydowanej poprawie.

Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo (+12 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi +12 proc. Jest to najwyższy wynik dla tego sektora od II kwartału 2008 r., kiedy wprowadzono badanie w Polsce. Prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie w ujęciu kwartalnym i zdecydowanie wzrosła w ujęciu rocznym, o 10 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wskazuje na optymizm wśród pracodawców z tego sektora. Zarówno w porównaniu do ubiegłego kwartału, jak i w ujęciu rok do roku, wynik uległ zdecydowanej poprawie.

Transport/Logistyka/Komunikacja (+22 proc.)

Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. wynosi +22 proc., co wskazuje na bardzo pozytywny trend w tym sektorze. Jest to najwyższy wynik od III kwartału 2008 r. W ujęciu kwartalnym prognoza nieznacznie wzrosła, o 2 punkty procentowe, zaś w porównaniu rok do roku odnotowano jej zdecydowany wzrost, o 14 punktów procentowych. Przed korektą sezonową, prognoza netto zatrudnienia jest zdecydowanie optymistyczna. W porównaniu do poprzednich trzech miesięcy prognoza pozostaje na zbliżonym poziomie, zaś w ujęciu rocznym prognoza uległa zdecydowanej poprawie.

Raport dla II kwartału 2014 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 16 a 28 stycznia. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie 751 pracodawców. (PAP)

nik/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansezatrudnieniepap

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)