Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 5 listopada
...
05.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 5 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Telekomunikacja Polska szykuje się do walki o odzyskanie pozycji w polskiej sieci. Spadki cen internetu w przyszłym roku wyniosą co najmniej 15 - 20 proc. Coraz łatwiej i taniej będzie można kupić łącza o prędkości 5-10 Mb/s. (s.B1)
Za kilka tygodni nowe porozumienie z Gazpromem wejdzie w życie. PGNiG nie będzie musiało odbierać całego zamówionego paliwa. "Uzgodniliśmy klauzulę bierz lub płać. Minimalnie będziemy musieli odbierać 85 proc. zakontraktowanego gazu" - powiedział Michał Szubski, prezes PGNiG. (s.B1)
Powoli poprawia się kondycja finansowa przedsiębiorców. Zmniejszają się zatory płatnicze. (s.B4)
Budżety jednostek samorządu terytorialnego po trzech kwartałach odnotowały 4,15 mld zł nadwyżki. (s.B5)
Wkrótce prokuratura ma otrzymać opinię biegłego dotyczącą ewentualnej manipulacji kursem akcji, w którą zamieszany jest JP Morgan. (s.B5)
Zmiana podziału składki między OFE z ZUS ma dać wyższe emerytury - mówią ministrowie pracy i finansów. - To nie jest oficjalna propozycja rządu - dodaje jego rzecznik. (s.B6)
GAZETA WYBORCZA
Resort gospodarki i Urząd Regulacji Energetyki spierają się o to, ile energii elektrycznej powinno być sprzedawane przez giełdę energii i na przetargach. Jeśli szef URE Mariusz Swora nie ustąpi, może stracić posadę. (s.23)
W zeszłym roku przeciętny inwestor po raz pierwszy od siedmiu lat nic nie zarobił na warszawskiej giełdzie - wynika z ogólnopolskiego badania Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. (s.23)
Kryzys dobiega do końca. Świadczy o tym rosnąca sprzedaż mieszkań - ocenia prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jarosław Szanajca. (s.26)
PARKIET
Nawet 120 proc. wpłat klientów w pierwszym roku inwestycji otrzymują pośrednicy finansowi ze sprzedaży funduszy opakowanych w polisę. (s.1,9)
Ta prywatyzacja może być dla MSP bardzo trudna. Niewykluczone, że na placu boju o większościowy pakiet akcji GPW zostaną jedynie Niemcy. Odkąd we wrześniu z walki o warszawski parkiet wycofała się London Stock Exchange, tylko Deutsche Boerse publicznie podtrzymywała zainteresowanie GPW. NYSE Euronext i Nasdaq OMX konsekwentnie milczą. (s.1,10,11)
Mimo spowolnienia na rynku grupa Cersanitu zwiększyła wolumen sprzedaży płytek ceramicznych i ceramiki sanitarnej. Zwiększa też swoje możliwości w zakresie produkcji. Na początku przyszłego roku chce osiągnąć zdolności wytwórcze sięgające ok. 70 mln mkw. płytek rocznie i 6,5 mln sztuk ceramiki sanitarnej."Sądzę, że za trzy lata będziemy mogli produkować już ok. 100 mln mkw. płytek i 10 mln sztuk ceramiki sanitarnej. Realizacja tego celu zależy jednak od koniunktury na rynku krajowym i na wschodzie Europy" - twierdzi Artur Kłoczko, szef rady nadzorczej Cersanitu. Według niego grupa wypracowała w III kw. 2009 r. przychody podobne jak rok wcześniej. (s.4)
PULS BIZNESU
"PB", powołując się na badania portalu eBay, informuje, że w ostatnim roku więcej Polaków zwiększyło swoje wydatki niż je zmniejszyło. Zaledwie co trzeci Polak wydaje mniej niż przed wybuchem kryzysu. Na tle innych zbadanych społeczeństw UE to rewelacyjny wynik. (s.4)
Bank inwestycyjny Close Brothers twierdzi, że bardzo dużo zagranicznych firm szuka w Polsce celów akwizycji. (s.09)
Akcjonariusze Victorii, spółki notowanej na NewConnect, czekają, aż spółka wprowadzi do obrotu ich akcje, ale zarząd jest zajęty kolejną emisją. (s.09)
Wkrótce pięć wielkopolskich gmin ogłosi znaczące przetargi na kontrakty wartości blisko 300 mln zł. Chodzi o budowę ok. 370 km kanalizacji. (s.11)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Sprzedawcy energii elektrycznej skorygowali swoje wnioski o podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych na 2010 rok. Chcą bowiem, aby ceny wzrosły o 13-19 proc., a nie o 16-22 proc. (s.C2)
Zapowiedzi zmian podatkowych przy zakupach aut z kratką napędziły popyt na auta w leasingu i wynajmowane. W tym roku wzrost rynku usług finansowania i zarządzania flotami może więc wynieść nawet ponad 20 proc. (s.C4) (PAP)
morb/ pif/