Trwa ładowanie...
d2jdt5z
d2jdt5z

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 8 sierpnia

...
Share
d2jdt5z

08.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 8 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Rząd może nawet o połowę zrewidować przewidywane dotąd tempo rozwoju gospodarki w przyszłym roku (z 2,9 proc.) - oceniał Dariusz Filar z Rady Gospodarczej przy Premierze. (s.B1)

d2jdt5z

W branży handlowej widać pierwsze oznaki spowolnienia. W tym roku rynek rozwinie się jedynie o ok. 0,9 proc. To najgorszy wynik od lat. (s.B2)

Wiele wskazuje na to, że rekomendacja T zostanie złagodzona. "To może mieć miejsce już na początku 2013 roku. To będą korekty, które zapewnią bardziej elastyczne podejście do wyliczania np. zdolności kredytowej klientów" - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. (s.B4)

Za dwa lata popyt na usługi budowlane będzie o połowę mniejszy niż teraz - pisze Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner w PwC. (s.B9)

Do końca roku oczekiwane oszczędności z restrukturyzacji Polkomtelu powinny przewyższyć 120 mln zł - poinformował wiceprezes spółki Wojciech Pytel. Jesienią firma ma być gotowa z mapą drogową, czyli harmonogramem wprowadzenia palety nowych usług. (s.B16)

d2jdt5z

PARKIET

Akcjonariusze Hygieniki zgodzili się na warunkowe podwyższenie kapitału. Może on wzrosnąć nawet o 70 proc. Emisja odbędzie się z pominięciem praw poboru. Zdaniem Kamila Kliniewskiego, prezesa Hygieniki, celem jest pozyskanie ok. 16 mln zł. (s.1,6)

Nawet o 30 proc. może w tym roku wzrosnąć skonsolidowany zysk netto Arterii. (s.4)

Akcjonariusze Qumaku-Sekomu nieprędko otrzymają dywidendę z zysków za 2011 r. Pieniądze przeznaczone na ten cel zgodnie z decyzją walnego trafiły na kapitał rezerwowy. Mają być uwolnione gdy Qumak-Sekom otrzyma należne wynagrodzenie za prace teletechniczne wykonane przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie. Spółka dochodzi spłaty kwot od zamawiającego, czyli Narodowego Centrum Sportu. "NCS, mimo porozumienia, nie kwapi się z oddaniem naszemu konsorcjum pieniędzy. Myślę, że nie będziemy mieli wyjścia i skierujemy sprawę do sądu" - powiedział Paweł Jaguś, prezes Qumaku-Sekomu. (s.5)

d2jdt5z

GAZETA WYBORCZA

Brałem łapówki - przyznał były dyrektor z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Miał wziąć w sumie ponad 370 tys. zł od biznesmenów z branży górniczej. Na podstawie jego zeznań oskarżono o korupcję 11 właścicieli bądź dyrektorów firm współpracujących z JSW. (s.3)

Gospodarka zwalnia, ale katastrofa nam nie grozi - mówią analitycy. Ale szaleństwa inwestycyjne im nie w głowie. Zalecają ostrożność. (s.17)

Brokerzy chcą zmienić prezesa Izby Domów Maklerskich Janusza Czarzastego, który jest bojkotowany przez prezesa warszawskiej giełdy Ludwika Sobolewskiego. (s.19)

d2jdt5z

PULS BIZNESU

Pekao wchodzi w technologie mobilne. Bank zasypał rynek kartami przedpłaconymi. To przynęta, na którą będzie łowił klientów bankowości mobilnej. Wędki już gotowe. (s.6)

Po czerwcowym optymizmie rządu nie ma śladu. Polska gospodarka nie da rady urosnąć o prognozowane 2,9 proc. w 2013 r. (s.8)

Miedziowe Centrum Zdrowia, spółka z grupy KGHM, wybiera się na zakupy. Na jej celowniku jest szpital powiatowy z Lublina, gdzie już dziś prowadzi placówkę szpitalną, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na poziomie 80 mln zł. Szpital, który chce kupić od starostwa powiatowego, ma umowę z funduszem na 50 mln zł. Obiejednostki sąsiadują ze sobą i prowadzą uzupełniającą działalność medyczną. (s.9)

d2jdt5z

Cyfrowy Polsat dobry na trudne czasy. Koncern medialny Zygmunta Solorza-Żaka zbiera coraz lepsze opinie na rynku. Analitycy oczekują dalszej poprawy notowań. (s.21)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Pod koniec czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 216 tys. bezrobotnych po studiach - wynika z danych Ministerstwa Pracy. (s.A1,A4)

Samorządy dostały nowy obowiązek - utrzymywania 485 km dróg krajowych. Ten prezent może je kosztować 55 mln zł rocznie. (s.A5)

d2jdt5z

We wtorek ok. 80 pracowników upadającej Hydrobudowy zeszło z placu budowy terminalu LNG, domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Oznacza to, że kadra zatrudniona przy realizacji inwestycji stopniała o 20 proc. Maciej Mazur, rzecznik spółki Polskie LNG, uspokaja, że zaangażowanie Hydrobudowy jest stopniowo wygaszane. Spółka odpowiada obecnie już tylko za budowę dwóch budynków zaplecza. Podkreśla, że termin ukończenia inwestycji w lipcu 2014 nie jest zagrożony. (s.A9)

Kompania Węglowa przesuwa plan budowy bloku węglowego, ale nie rezygnuje z niego. Wstępne studium dla bloku o mocy ok. 1000 MW potwierdziło techniczną wykonalność elektrowni na terenie byłej kopalni Czeczott. KW właśnie ukończyła prace nad dokumentem. Najnowszy harmonogram inwestycji zakłada podpisanie umów na jej finansowanie do końca 2014 r. Ukończenie oraz rozruch bloku powinny nastąpić pod koniec 2019 r. Sprzedaż energii elektrycznej mogłaby ruszyć w 2020 r. (s.A9)

Virgin Mobile ścina ceny o 30 proc. Ale to za mało, by podbić nasz rynek. Sieć komórkowa Richarda Bransona i Łukasza Wejcherta daje sobie 3-5 lat na osiągnięcie zysków w Polsce. (s.A10) (PAP)

morb/

d2jdt5z

Podziel się opinią

Share
d2jdt5z
d2jdt5z