Trwa ładowanie...
d3yvay5
d3yvay5

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 26 kwietnia

...
Share
d3yvay5

26.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 26 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Rada Gospodarcza zarekomenduje mocniejsze redukowanie deficytu finansów publicznych. Od dzisiejszych danych o ubiegłorocznym deficycie zależy skala strategicznych zmian. Doradcy NBP apelują o powyborcze reformy. (s.B1)

d3yvay5

Zawarto już 6299 umów o unijne dotacje z programu "Innowacyjna gospodarka". Prawie 25 proc. to kontrakty o dofinansowanie nowych projektów internetowych. (s.B2)

Litewska rafineria Orlenu ma coraz większe znaczenie dla koncernu. Udział jej przerobu w grupie rośnie. W tej sytuacji rychła sprzedaż litewskiej spółki wydaje się coraz mniej prawdopodobna. (s.B2)

We wtorek o 10.00 odbędą się przełomowe negocjacje zarządu i związku Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Strajk wisi w powietrzu. (s.B4)

Choć rosną popyt i ceny prądu, wyniki spółek energetycznych mogą nie zachwycać. (s.B5)

d3yvay5

PARKIET

Józef Wojciechowski, szef rady nadzorczej JW Construction, nie ukrywa dużych nadziei, jakie kontrolowana przez niego spółka wiąże z realizacją inwestycji na 8,1-hektarowej działce na stołecznej Woli. Tereny po dawnej fabryce VIS deweloper ma kupić od Black Lion NFI. Na działce ma stanąć osiedle z ponad 3 tys. mieszkań. "Jeśli dojdzie do finalizacji transakcji, zysk będzie liczony w setkach milionów złotych" - powiedział "Parkietowi" Wojciechowski. (s.1,5)

Przedstawiciele spółek nawozowych są zgodni, że tak dobrego kwartału jak miniony nie było od co najmniej trzech lat. (s.1,4)

Emitel nie będzie ostatnią inwestycją funduszu Montagu Private Equity w Polsce. "Mocno interesujemy się spółkami infrastrukturalnymi, sektorem medycznym, jak również przedsiębiorstwami świadczącymi usługi dla biznesu" - deklaruje Michał Chałaczkiewicz, partner funduszu odpowiedzialny za region Europy Środkowej i Wschodniej. (s.1,7)

d3yvay5

Wraca pomysł likwidacji maklerów i doradców. Tym razem nad własną wersją ustawy deregulacyjnej pracuje Kancelaria Premiera. W projekcie mają znaleźć się zapisy krytykowane przez część środowiska finansowego. Gdy dokument będzie gotowy, odbędą się konsultacje. (s.2,7)

Prawie 100 mln zł planuje w tym roku zainwestować Milkiland, producent wyrobów mlecznych działający w Rosji i na Ukrainie. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Szef banku centralnego Japonii wyraził nadzieję, że japońska gospodarka zacznie notować wzrosty w III kw., gdy produkcja ruszy na większą skalę. (s.22)

d3yvay5

Stan infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Receptą na poprawę nie jest jednak powrót do monopolu, ale konkurencja i wspólne inwestycje - pisze w "GW" prezes Netii Mirosław Godlewski. (s.25)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Po chudych latach 2009-2010 w tym roku już co piąta firma zamierza podnieść pensje pracownikom. Wzrost płac ma wynieść 6-7 proc. Firmy mają na to pieniądze, bo w ubiegłym roku wypracowały rekordowe zyski. (s.A5)

Zamieszki w Syrii i Jemenie oraz pat w Libii wywindowały wczoraj cenę ropy do 124,3 USD za baryłkę. Ale do wzrostu cen na stacjach przyczyniają się też urzędnicy. W maju minister gospodarki ma podpisać rozporządzenie nakazujące stacjom instalowanie pochłaniaczy oparów paliwa. Koszt dla branży - 330 mln zł. Kolejne 500 mln zł zapłacą za legalizację zbiorników. Branża szacuje, że spowoduje to wzrost cen o ok. 10 gr na litrze. (s.A1,A7)

d3yvay5

Orange, Plus, Era i Play zwiększą w tym roku inwestycje w szybki internet i dodatkowe usługi multimedialne, bo popyt na nie stale rośnie. (s.A11)

Ministerstwo Środowiska może zmodyfikować rozdział praw do emisji dwutlenku węgla, zmniejszając limity niektórym firmom na przyszły rok. Przy czym nie będzie to oznaczało zmniejszenia uprawnień tym zakładom, które poprawiły swoje instalacje i zredukowały emisję, z nadwyżkę sprzedają na rynku. Ministerstwo chce zapobiec sytuacjom, w których ktoś zarabia na sprzedaży uprawnień tylko dlatego, że wyłączył część swojej instalacji. (s.A12)

Orlen testuje w Czechach stację samoobsługową, Express 24. Wygląda na to, że nowa stacja przyjmie się na tamtym rynku. Jak twierdzą eksperci, stacje samoobsługowe są kilkukrotnie tańsze w utrzymaniu niż typowe stacje premium. Różnice cen oferowanych przez Express 24 sięgają kilkunastu groszy na litrze. Orlen już przymierza się do uruchamiania kolejnych takich punktów w Czechach. Firma jest gotowa otworzyć kilkadziesiąt obiektów. (s.A12)

W środę pierwszy giełdowy bank, Millennium, opublikuje wyniki za I kw. Większość analityków twierdzi, że będą one lepsze niż przed rokiem. Wiele wskazuje na to, że rezultat Millennium powtórzy cały sektor. (s.A14)

d3yvay5

PULS BIZNESU

Banki nie zabiegają o klienta. Ponad połowie Polaków nie przedstawiono oferty - wynika z badań dla "PB". (s.4)

Na walnym Mennicy głosowany będzie buy back. Kolejny w ciągu roku. Wnioskował główny akcjonariusz, Zbigniew Jakubas. (s.7)

Na przełomie II i III kw. na głównym parkiecie ma szanse pojawić siię Mex Polska, firma prowadząca sieć restauracji The Mexican (9 lokali), klubów muzycznych (4 lokale) i restauracji De Brasil (1 lokal). Z rynku chce pozyskać 13 mln zł na otwarcie nowych lokali. (s.9)

Fińska grupa YIT zamierza wejść na polski rynek z usługami budowlanymi. Działa od 2008 roku, kiedy przejęła firmę MCE z branży instalacyjnej. To jednak jej nie wystarcza. (s.10) (PAP)

morb/

d3yvay5

Podziel się opinią

Share
d3yvay5
d3yvay5