Rachityczne wzrosty
Udany finisz wtorkowych notowań na Wall Street stworzył sprzyjający klimat do kontynuacji odbicia na krajowym parkiecie.
Nieoficjalne zapowiedzi uzgodnienia przez Europejski Bank Centralny pakietu ratunkowego dla gospodarki greckiej przełożyły się na uspokojenie nastrojów na rynkach europejskich, co zaowocowało zakupami akcji. WIG20 wystartował z poziomu 2 218 pkt, co oznaczało wzrost o 0,6%. Do południa indeks dużych spółek zyskiwał, czemu sprzyjało zachowanie kontraktów terminowych w handlu przedsesyjnym za oceanem, po czym rynek przeszedł do konsolidacji w okolicach 2 230 pkt.
Neutralne otwarcie rynków akcyjnych w USA mogło jeszcze sprzyjać kupującym, ale atmosfera na parkiecie zaczęła się stopniowo psuć, na co wpływ miały rozczarowujące dane o grudniowym bilansie handlowym w USA a także dementi rządu Niemiec co do planowanej pomocy dla Aten. Odwrót byków sprawił, że WIG20 znalazł się w okolicach otwarcia, niwelując dzienne wzrosty. Na zamknięciu dnia indeks ukształtował się na poziomie 2 215 pkt, a więc 0,45% powyżej wtorkowego zamknięcia. Spośród największych spółek kiepsko zachowywały się akcje Cersanitu, tracące ponad 3%. Najlepszym blue chipem zostały w środę walory PKN Orlen, które kończył dzień ponad 2,2% na plusie. Obroty na największych spółkach wyniosły 1,1 mld PLN.
W środę na warszawskim parkiecie inwestorzy starali się odrobić poprzednie fatalne dni, niestety impetu starczyło jedynie na wyznaczenie dziennego maksimum na poziomie 38 174 pkt. Poranny ruch zapewnił 0,4% wzrost indeksu szerokiego rynku przy obrocie sięgającym po sesji 1,3 mld zł. Zasięg odbicia nie wystarczył jednak, aby naruszyć nawet pierwszy ważny opór w postacie zeszłotygodniowej luki bessy. Wyznaczona na wykresie dziennym czarna świeca sugeruje brak potwierdzenia chęci kontynuowania odreagowania i potencjalny powrót do spadków w najbliższym czasie.
Nieznaczna poprawę zanotowały po środowej sesji obserwowane wskaźniki. RSI i filtrujący go Composite Index podniosły swoje wartości, chociaż w korelacji z poprzedzająca przecena wzrost wydaje się symboliczny. Wątpliwości nie budzi jednak oscylator siły trendu ADX, który umacnia się w nowo kształtującym się trendzie spadkowym, notując po wczorajszej sesji 29 pkt. Dzisiejszy dzień będzie sprawdzianem determinacji kupujących do odrabiania strat, chociaż aktualnie więcej argumentów w ręku posiadają niedźwiedzie.
BM Banku BPH