Trwa ładowanie...

Renta socjalna. Tyle wyniesie po marcowej waloryzacji

W marcu 2024 roku waloryzacji ulegną świadczenia emerytalne i rentowe - w tym renta socjalna. Znany jest wskaźnik waloryzacji, wpływający na ostateczną wysokość emerytur i rent. Ile wynosi? Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?

Renta socjalna 2024. Kwota. Waloryzacja już 1 marcaRenta socjalna 2024. Kwota. Waloryzacja już 1 marcaŹródło: Adobe Stock, fot: Bozena Pisarska
d3c1oko
d3c1oko

Waloryzacja rent i emerytur ma miejsce rokrocznie, w marcu. Wśród świadczeń, które jej podlegają, znajduje się renta socjalna, czyli renta wypłacana osobom, które są niezdolne do pracy, a nie nabyły prawa do świadczeń z tytułu wspomnianej niezdolności. Ile wyniesie renta socjalna po 1 marca 2024?

Renta socjalna 2024. Waloryzacja. To kwota świadczenia po podwyżce

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aktualna wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł. Już w marcu kwota ta zostanie jednak powiększona. O ile? Z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, opublikowanym w połowie lutego 2024 w Monitorze Polskim wynika, że ostateczna wysokość wskaźnika waloryzacji wynosi 112,12 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

To natomiast oznacza, że renta socjalna po waloryzacji, a więc od marca 2024 roku wzrośnie o ponad 190 złotych - z 1588,44 zł do 1780,96 zł brutto. Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana z urzędu - nie trzeba więc wnioskować o podniesienie kwoty świadczeń.

Ile wyniesie renta socjalna 2024? Czy możliwy jest skok kwoty świadczenia?

Warto przypomnieć, że w Sejmie trwają również prace nad zwiększeniem wysokości renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę - która od stycznia 2024 wynosi 4242 zł brutto, a od 1 lipca 2024 r. wzroście do 4300 zł brutto. Jak wynika z informacji opublikowanych w centrum legislacyjnym Sejmu, obywatelski projekt w tej sprawie po I czytaniu skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

d3c1oko
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3c1oko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1oko