Roczne zeznanie podatkowe. Co zrobić, by PIT wypełnił za nas urząd skarbowy?
Wniosek dotyczący dochodów za 2016 r. można składać między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.
Od środy nie musimy samodzielnie wypełniać PIT-a, może to za nas zrobić fiskus. - Chcemy być surferem na fali cyfryzacji - powiedział w środę wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki, który razem z Anną Streżyńską przedstawił szczegóły na konferencji prasowej.- To jest absolutna rewolucja w relacji podatnik-urząd - uważa szefowa ministerstwa cyfryzacji. Jak skorzystać z tego prezentu?
Od 15 marca wypełnienie rocznego zeznania podatkowego możemy powierzyć urzędnikom skarbowym. Ministerstwo Finansów podkreśla, że wystarczy złożyć przez internet odpowiedni wniosek, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Niestety trudniej doszukać się informacji o tym, że z nowej możliwości nie będą mogły skorzystać osoby uprawnione do części ulg.Wniosek PIT-WZ o sporządzenie zeznania będzie można złożyć wyłącznie przez internet. W tym celu należy skorzystać z Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, które udostępnia Ministerstwo Finansów. Klienci niektórych banków - podobnie jak miało to miejsce w przypadku Programu 500+ - mogą złożyć odpowiedni formularz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Na razie możliwość złożenia wniosku PIT-WZ zapewniają swoim klientom PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank.
Chcąc skorzystać z serwisów Ministerstwa Finansów, trzeba zalogować się do systemu, podając kwotę przychodu za rok 2015 lub podpis elektroniczny. Jeśli wybierzemy bankowość elektroniczną, nie będzie wymagana żadna dodatkowa metoda uwierzytelnienia oprócz tych, które standardowo stosują banki. Wnioski PIT-WZ można składać między 15 marca a 18 kwietnia.
PIT-WZ ma dwie strony i jego wypełnienie nie powinno nastręczać żadnych trudności. Poza podstawowymi danymi, jak imię i nazwisko, adres, e-mail oraz nazwa urzędu skarbowego, podatnik zaznacza tylko ulgi, z jakich chce skorzystać. Może też podać dane organizacji pożytku publicznego, której chce przeznaczyć 1 proc. podatku.
Urząd skarbowy na wypełnienie PIT ma maksymalnie 5 dni. W tym czasie przesyła podatnikowi na podany przez niego adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Podatnik takie zeznanie może zaakceptować lub odrzucić aż do upływu terminu składania zeznań. W tym roku graniczną datą składania zeznań rocznych jest 2 maja. Jeżeli podatnik w żaden sposób nie zareaguje, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Z możliwości wypełnienia PIT-u przez urząd skarbowy będą mogły skorzystać osoby, które uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę, o dzieło lub umów zleceń.
Największą przeszkodą w skorzystaniu z nowej metody wypełnienia zeznania podatkowego jest to, że na razie system nie przewiduje możliwości skorzystania z niektórych ulg podatkowych. Chodzi między innymi o ulgę na internet, ulgę odsetkową oraz na oszczędzanie na emeryturę w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Jeśli chcemy skorzystać z takich ulg, pozostaje nam tradycyjna forma wypełnienia zeznania.
[
]( # )Fragment wniosku PIT-WZ na koncie Inteligo banku PKO BP
Nie do końca jasna jest kwestia odpowiedzialności za błędy w zeznaniu podatkowym wypełnionym przez urzędników skarbowych. Ministerstwo Finansów nie wyjaśnia, czy urzędnicy będą w jakikolwiek sposób weryfikować uprawnienie podatnika do skorzystania z ulg, jakie zaznaczył we wniosku, czy też będą brać jego deklarację za dobrą monetę.
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi za poprawność danych w zeznaniu rocznym odpowiada podatnik. Z drugiej strony, nowelizacja ustawy o PIT oraz kodeksu karnego skarbowego wprowadziła zasadę, że podatnik nie ponosi negatywnych konsekwencji nieprawidłowości w rozliczeniu, jeśli sporządzone przez urzędników zeznanie "zawiera błędy lub oczywiste omyłki powstałe z winy organu podatkowego lub płatnika".
Nowe przepisy umożliwiają też skorzystanie z nowego formularza PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Jest on przeznaczony dla rencistów i emerytów, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji. Do tej pory takie osoby musiały składać w tym celu pełne zeznanie podatkowe.
PIT-OP będzie można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej. Będzie można też złożyć w formie papierowej. PIT-OP za rok 2016 można składać od 15 marca do 2 maja 2017 r.