Trwa ładowanie...
d3pa009

Rostowski: inwestorzy mają wysokie zaufanie do Polski

Wyniki środowego przetargu obligacji 5-letnich, których rentowności okazały się najniższe w historii, świadczą o wysokim zaufaniu inwestorów do Polski - ocenił, cytowany w środowym komunikacie MF, Jacek Rostowski, minister finansów.
Share
Rostowski: inwestorzy mają wysokie zaufanie do Polski
Źródło: AFP
d3pa009

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę 5-letnie obligacje za 4 mld 410 mln 526 tys. zł, przy popycie 7 mld zł i rentowności 4,361 proc. Podaż papierów wynosiła 2-4 mld zł.

Resort finansów podkreślił w środę w komunikacie, że to najniższa rentowność w historii przetargów obligacji 5-letnich, a także niższa od rentowności na rynku wtórnym w momencie przetargu. MF podało, że w aukcji uczestniczyli inwestorzy zagraniczni i krajowi, a po przetargu całoroczne potrzeby pożyczkowe sfinansowane są w ok. 90 proc.

- To kolejny pozytywny sygnał w ostatnich tygodniach. Po tym jak w połowie lipca oprocentowanie od obligacji denominowanych w euro osiągnęło najniższe poziomy w historii, a rentowność obligacji 10-letnich emitowanych w złotych spadła poniżej 5 proc., osiągając najniższy poziom od marca 2006 r., dziś mamy kolejny dowód o wysokim zaufaniu inwestorów do Polski - powiedział Rostowski.

d3pa009

Jego zdaniem to "efekt determinacji rządu w ograniczaniu deficytu", ale nie bez znaczenia były też ostatnie dane Eurostatu, a także majowa prognoza Komisji Europejskiej. Według unijnego urzędu statystycznego Polska znalazła się w gronie sześciu krajów UE, w których w pierwszym kwartale br. spadła relacja długu publicznego do PKB. Natomiast KE przewiduje, że do końca tego roku Polska będzie krajem z czwartym najniższym przyrostem długu w relacji do PKB od początku kryzysu.

- Z tej prognozy wynika, że tylko Szwecja, Estonia i Bułgaria będą miały niższy wzrost długu od 2007 r., a pozostałe 23 kraje UE będą miały wyższy wzrost długu niż Polska - wskazał Rostowski.

d3pa009

Podziel się opinią

Share
d3pa009
d3pa009