Trwa ładowanie...
kara
21-11-2013 18:30

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK ws. kary za zmowę dotyczącą opłat interchange

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał rację urzędowi antymonopolowemu w sprawie dotyczącej zmowy przy ustalaniu przez banki opłat interchange - poinformował UOKiK w czwartek w komunikacie. Sąd istotnie obniżył jednak kary nałożone na banki.

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK ws. kary za zmowę dotyczącą opłat interchangeŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d4h74k6
d4h74k6

UOKiK podał, że wyrok dotyczy decyzji urzędu z 2006 r.

"Postępowanie urzędu wykazało wówczas, że stawki opłat interchange (pobierane od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi - PAP) zostały odgórnie ustalone przez banki, które porozumiały się w celu zapewnienia sobie stabilnego źródła przychodów z każdej transakcji kartami Visa i MasterCard" - poinformował urząd antymonopolowy.

Zdaniem UOKiK nieuzasadnione ekonomicznie koszty obsługi transakcji bezgotówkowych mogły przekładać się na wyższe ceny dla konsumentów, także tych płacących gotówką, ponieważ placówki handlowe nie różnicują cen ze względu na środek płatności.

d4h74k6

Sprawa była ponownie rozpatrywana przez SOKiK w wyniku wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie. "Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko Urzędu, potwierdzając zawarcie niedozwolonego porozumienia. Zmianie uległy kary finansowe nałożone na banki, które zostały obniżone do kwoty 44 mln 335 tys. 196 zł. Dzisiejszy wyrok (...) nie jest prawomocny, przedsiębiorcom przysługuje apelacja" - podał UOKiK.

W 2006 r. urząd uznał, że dwadzieścia banków wspólnie ustalało wysokość opłat pobieranych za transakcje dokonywane kartami płatniczymi Visa i MasterCard. Praktyka ta miała trwać 13 lat. Postępowanie urzędu wykazało, że wysokość opłaty interchange nie opierała się na rzeczywistych kosztach ponoszonych przez banki na rozwój i funkcjonowanie systemu płatności, ale została odgórnie ustalona przez przedsiębiorców.

Na dwadzieścia banków, które zawarły niedozwolone porozumienie, nałożono łącznie kary w wysokości ponad 164 mln zł. Na PKO BP SA i Pekao SA nałożono kary po 16,59 mln zł; na BPH - 14,66 mln zł; na Bank Zachodni WBK i ING Bank Śląski - 14,08 mln zł; na Kredyt Bank i Bank Millenium - po 12,15 mln zł; na Bank Handlowy - 10,22 mln zł; na BGŻ - 9,64 mln zł; BRE Bank i Lukas Bank - po 7,71 mln zł; na Nordea Bank Polska, Invest Bank, Getin Bank - po 4,82 mln zł; na Bank Pocztowy, Bank Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, Bank Ochrony Środowiska, Fortis Bank Polska, Deutsche Bank PBC - po 2,89 mln zł, a na HSBC Bank Polska - 193 tys. zł.

d4h74k6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h74k6