Trwa ładowanie...

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy w niedziele

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą
katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi transgraniczne,
świadczone przez centra usług zlokalizowane w Polsce.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy w niedzieleŹródło: PAP/Tomasz Gzell
d18sddw
d18sddw

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi transgraniczne, świadczone przez centra usług zlokalizowane w Polsce.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 240 posłów, 183 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Obecne regulacje nie dopuszczają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych przez centra działające w Polsce.

Przygotowana przez posłów PO ustawa rozszerza katalog tych prac o prace "wykonywane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału, lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów".

d18sddw

Zdaniem wnioskodawców ma to pomóc nie tylko zachować obecne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych (ich liczbę szacują na ok. 200 tys.), ale również stworzyć nowe oraz poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.

Jak informował podczas środowej debaty nad ustawą Tomasz Szymański (PO) z komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach tego typu usługi świadczy w Polsce kilkaset firm z rodzimym kapitałem, więc nie jest to uprzywilejowanie wyłącznie zagranicznych pracodawców. Dodał, że z informacji uzyskanych od Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że ze względu na brak takich przepisów kilka planowanych w Polsce inwestycji nie doszło do skutku, inwestycje zostały ulokowane u naszych sąsiadów.

Zwrócił uwagę, że takie rozwiązania obowiązują u naszych głównych konkurentów, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne: na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i Rumunii.

Przeciwne uchwalaniu nowelizacji były PiS, TR i SP. Kluby argumentowały m.in., że jest to kolejny projekt demontujący Kodeks pracy, który co do zasady zakazuje pracy w niedziele i święta. Zdaniem opozycji kolejne wyjątki od tej zasady powinny być wypracowane wspólnie z parterami społecznymi.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

(AS)

d18sddw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18sddw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj