Trwa ładowanie...
dbqraum

Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 15-16 czerwca

...
Share
dbqraum

16.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Czerwona Torebka planuje rozszerzyć zakres działalności, chce prowadzić sieć tanich sklepów ogólnospożywczo-przemysłowych pod marką "Czerwona Torebka" - podała spółka w komunikacie.

dbqraum

Bakalland chce odwołania wszystkich członków zarządu Mispolu i zmian w radzie nadzorczej spółki - podał Mispol w komunikacie. Bakalland zażądał też uzupełnienia porządku obrad NWZ Mispolu, zwołanego na 4 lipca 2013 roku, o punkt dotyczący zmian statutu Mispolu.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 10 zł na tysiąc litrów. PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 16 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 14 zł i oleju napędowego o 21 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos podwyższa od soboty 15 czerwca cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 o 5 zł na tysiąc litrów, benzyny 98 o 3 zł, oleju napędowego o 5 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 9 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

Port Lotniczy Bydgoszcz uruchomił obsługę towarów cargo. Przedsięwzięcie będzie realizowane we współpracy z przewoźnikiem Lufthansa Cargo.

dbqraum

Polskie Linie Lotnicze LOT straciły w 2012 roku na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł - poinformował PAP prezes spółki Sebastian Mikosz. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. LOT przewiózł prawie 5 mln osób.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w sobotę w Rzymie, że potrzebny jest nowy unijny konsensus w sprawie walki z bezrobociem wśród młodzieży, a nie tylko - jak dodał - "długie dyskusje na temat programu oszczędności".

Kraje Unii Europejskiej osiągnęły w Luksemburgu kompromis w sprawie mandatu do negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a USA. Dzięki temu nie opóźni się rozpoczęcie rozmów o utworzeniu największej na świecie strefy wolnego handlu.

Piątkowa sesja na Wall Street, po jednodniowej przerwie, przyniosła powrót spadków, gdyż dane makro nie zachwycają inwestorów, a dodatkowo rosną obawy, że wkrótce Fed zacznie wycofywać się z polityki stymulacyjnej. Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,70 proc., do 15.070,18 pkt. Nasdaq stracił 0,63 proc. i wyniósł 3.423,56 pkt. Indeks S&P 500 spadł o 0,59 proc., do 1.626,73 pkt.

dbqraum

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Japonia jako państwo specjalizujące się w energetyce jądrowej, w energetyce opartej na energii odnawialnej, na tzw. czystym węglu, to bardzo cenny partner dla całej Grupy Wyszehradzkiej - powiedział premier Donald Tusk podczas niedzielnej konferencji prasowej.

Współpraca w dziedzinie energetyki była jednym z tematów rozmów premiera Donalda Tuska z premierem Japonii Shinzo Abe. Japończycy chcieliby dostarczać Polsce ich najnowsze technologie jądrowe.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej i szef japońskiego rządu zadeklarowali w niedzielę na Zamku Królewskim chęć pogłębienia współpracy gospodarczej i energetycznej. Premierzy państw Grupy deklarowali poparcie umowy o wolnym handlu między UE a Japonią.

dbqraum

Dziś rozpoczynamy marsz lewicy, który zakończy się sukcesem w 2015 roku - oświadczył szef SLD Leszek Miller podczas niedzielnego Kongresu Polskiej Lewicy. Podkreślał, że lewica zainteresowana jest zwycięstwem w wyborach parlamentarnych, a nie "rolą przystawki, czy przybudówki".

Unia Pracy zdecydowała na sobotnim kongresie, że chce zawiązania koalicji z SLD w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, samorządowych, prezydenckich oraz w wyborach do Sejmu i Senatu. Szefem UP ponownie został wybrany Waldemar Witkowski.

Wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz wróci do pracy poselskiej - poinformował premier Donald Tusk. Kłopoty Jarmuziewicza rozpoczęły się pod koniec maja, gdy ujawniono informację o jego spotkaniu z przedstawicielami firmy budującej autostradę A1.

Projekt obywatelski dotyczący ogrodów działkowych może być wiodącym podczas sejmowych prac nad nowymi przepisami - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z działkowcami. Dotychczas obowiązujące przepisy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

dbqraum

Przekop Mierzei Wiślanej i otwarcie portu morskiego w Elblągu oraz referendum nad przynależnością tego miasta do woj. warmińsko-mazurskiego - to obietnice, które złożyli politycy PiS-u, uczestniczący w kampanii kandydatów tej partii w przyspieszonych wyborach samorządowych. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że projekt przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest nadal badany przez Ministerstwo Transportu. Wyraził jednak wątpliwości, co do opłacalności tej inwestycji.

Powołaniem Rady Politycznej, która wspierać będzie kobiety startujące w wyborach zakończył się w sobotę V Kongres Kobiet. Prof. Małgorzata Fuszara otrzymała w sobotę Wielką Nagrodę V Kongresu Kobiet. Nagrodę Kongresu otrzymał także ambasador Szwecji, Stefan Herrstrom.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Hasan Rowhani, duchowny i polityk o umiarkowanych poglądach, wygrał wybory prezydenckie w Iranie - podał w sobotę irański minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Nadżar. Rowhani zdobył w piątkowych wyborach ponad 50 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 72 proc.

dbqraum

Turecka policja wkroczyła w sobotę wieczorem do parku Gezi w Stambule, gdzie od dwóch tygodni trwa protest antyrządowy, i rozpyliła gaz łzawiący, aby rozproszyć demonstrantów. Przeciwnicy premiera nie rezygnują z demonstrowania. Tysiące ludzi próbują nadal różnymi sposobami dostać się na stambulski plac Taksim.

Prezydent Czech Milosz Zeman ocenił, że zarzuty dotyczące nadużycia władzy i korupcji wysuwane przeciwko byłym współpracownikom szefa rządu Petra Neczasa i innych urzędników "są bardzo poważne" i znajdują potwierdzenie w faktach.

Sąd orzekł, że szefowa gabinetu czeskiego premiera Petra Neczasa, Jana Nagyova - jedna z zatrzymanych przez policję pod zarzutem korupcji i nadużycia władzy - zostaje tymczasowo aresztowana.

Egipt postanowił zerwać wszelkie stosunki z Syrią, zamknąć syryjską ambasadę w Kairze i wycofać swego przedstawiciela dyplomatycznego z Damaszku - poinformował egipski prezydent Mohammed Mursi.

W Kuwejcie trybunał konstytucyjny rozwiązał parlament w związku z usterkami w prawie wyborczym i wezwał do przeprowadzenia nowych wyborów - poinformował przewodniczący trybunału sędzia Jusef al-Mutawa.

Sześciu libijskich żołnierzy zginęło w starciach z uzbrojonymi demonstrantami przed bazą sił specjalnych w Bengazi na wschodzie kraju - poinformowały źródła w libijskiej armii.

Co najmniej 23 ludzi zginęło, a około 20 zostało rannych w dwóch zamachach w Kwecie, stolicy pakistańskiej prowincji Beludżystan. Celem pierwszego zamachu bombowego był autokar, którym jechały studentki, a drugiego - szpital, dokąd zabrano ranne - podała policja.

Tysiące osób Madrycie i 28 miastach Hiszpanii demonstrowały w niedzielę przeciwko polityce oszczędności i rekordowemu bezrobociu, wzywając premiera Mariano Rajoya, by skupił się na tworzeniu miejsc pracy w celu wyprowadzenia kraju z recesji.

Prywatny samolot Gulfstream 4 z b. prezydentem USA George'em W. Bushem na pokładzie lądował awaryjnie w nocy z soboty na niedzielę, ponieważ w kokpicie pojawił się dym. Nikt nie odniósł obrażeń - poinformował amerykański Federalny Urząd Lotnictwa.(PAP)

pel/

dbqraum

Podziel się opinią

Share
dbqraum
dbqraum