Słowenia nie potrzebuje wsparcia?

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej, który rozmawiał dzisiaj ze słoweńskim premierem, kraj ma przed sobą poważne wyzwania w postaci reform, ale nie oznacza to, że Słowenia będzie potrzebować w najbliższym czasie zewnętrznego wsparcia finansowego.

Słowenia nie potrzebuje wsparcia?
Źródło zdjęć: © DM BOS

09.04.2013 16:51

Kilka tygodni temu w podobnym tonie wyrażał się słoweński członek ECB – Marko Kranjec. Pytanie jednak, czy rząd w Ljublanie rzeczywiście samodzielnie poradzi sobie z problemem, jaki stanowią złe kredyty w bankach na kwotę 20 proc. PKB. Tym samym inwestorzy mogą coraz częściej uwzględniać Słowenię, jako kolejny kraj peryferyjny mający problemy. Sama kwota potencjalnej pomocy nie byłaby duża – pytanie bardziej o formę wsparcia. Ewentualna powtórka wzorca cypryjskiego, gdzie przerzucono koszty na depozytariuszy lokalnych banków, zostałaby na pewno odebrana negatywnie.

Tymczasem na głównych rynkach we wtorek nadal widoczne było wyczekiwanie na jutrzejsze zapiski z marcowego posiedzenia FED. W przypadku EUR/USD udało się na chwilę zamknąć „cypryjską” lukę (1,3073), ale popyt nie utrzymał się długo w strefie 1,3070-80. Późniejsza korekta była jednak płytka, co daje nadzieje na złamanie w/w oporu w najbliższych godzinach. Mocne wsparcie to teraz okolice 1,3035.
Dobrze radził sobie dzisiaj opisywany rano AUD/USD, który dotknął oporu w rejonie 1,0495. Jeżeli nocne dane nt. bilansu handlowego w Chinach będą pozytywne (zwłaszcza, gdybyśmy zobaczyli wzrost importu o ponad 5,2 proc. r/r), to rynek miałby szanse na test okolic 1,0550-1,0600 jeszcze przed jutrzejszymi zapiskami FED o godz. 20:00. Wsparcia można teraz wyznaczyć w okolicach 1,0460-70.
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _
[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30960/slowenia_nie_potrzebuje_wsparcia.pdf )

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
biznesrynek walutowyhandel
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)