Służby kontrolują sklepy po powodzi. Grożą wysokie kary
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) rozpoczął kontrole w sklepach z żywnością, które ucierpiały z powodu powodzi - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie jest ich 1270. Za sprzedawanie zalanej żywności grożą surowe kary.
Ponad 630 takich placówek stanowią kioski i sklepy spożywcze, z czego 85 to super- i hipermarkety. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że zanim te sklepy wrócą do działalności, to muszą zostać zaakceptowane przez GIS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny jak 10 lat temu. Tak się kończy wojna dyskontów
Ruszyły kontrole sklepów na terenach dotkniętych przez powódź
GIS skontrolował do tej pory 702 obiekty, ale nie wszystkie ponownie przywitały klientów. Do działalności dopuszczono 532 placówki.
Inspektor może też wydać zarządzenie dotyczące konieczności utylizacji towaru - dotyczy to również produktów szczelnie zapakowanych oraz tych, które nie zostały zalane, ale były narażone na zawilgocenie. Na razie zapadły trzy takie decyzje.
"DGP" podaje, że od czasu powodzi firmy specjalizujące się w utylizacji mogą liczyć na większy popyt, co ma przełożenie na ceny. Właściciele sklepów i restauracji chcą jak najszybciej wznowić działalność, dlatego oczekują szybkiego przyjazdu po zniszczony towar.
Z informacji dziennika wynika, że cena utylizacji może być wyższa o 100 zł za tonę. Zwykle wynosi od 600 do 800 zł za tonę.
Wysoka kara za sprzedawanie zalanej żywności
Przedstawiciel jednej z form recyklingowych twierdzi, że nie wszystkie zniszczone towary trafiają do utylizacji. Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid.
W takiej sytuacji placówka naraża się bowiem na poważne konsekwencje. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu za poprzedni rok.
Buraki były pod wodą kilka dni. Rolnicy liczą straty
Ze skutkami powodzi walczą nie tylko właściciele sklepów, lecz także rolnicy. "Wielka woda" zniszczyła m.in. uprawy buraka cukrowego i rzepaku.
- Drugie pole, oddalone od rzeki o 500-700 m, jest w gorszym stanie, ponieważ buraki zostały wypłukane i wyrwane. Przewalają się tam krzaki i gałęzie. Na 40 hektarach będzie dużo szkód - przyznał w rozmowie z WP Finanse Patryk Kieloch z Ruchu Młodych Farmerów, który posiada dwa pola w powiecie świdnickim (woj. dolnośląskie).
Z wyliczeń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wynika, że w wyniku powodzi poszkodowanych zostało ponad 4,3 tys. rolników. - Powódź dotknęła 120 tys. ha działek rolnych, na 27 tys. ha nie zebrano tegorocznych plonów - wyliczał wiceminister rolnictwa Adam Nowak.