Spleśniałe ogórki miały wjechać do Polski. Oto skąd pochodziły
Na stronie internetowej unijnego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) pojawiła się informacja o zatrzymaniu partii ogórków zielonych z Turcji. W warzywach wykryto pleśń, objawy gnicia i zepsucia.
29.08.2024 09:50
Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie RASFF w dniu 22 sierpnia 2024 roku. Importowanym produktem był ogórek świeży (korniszon) do przetwórstwa przemysłowego. Towar pochodził z Turcji. Na polski rynek jednak nie trafił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak czytamy na stronie RASFF, w produkcie wykryto nieprawidłowe cechy organoleptyczne, takie jak przerost pleśni, objawy gnicia i zepsucia. Towar stanowił potencjalne ryzyko dla konsumentów.
Portal warzywa.pl podaje, że ogórki z Turcji regularnie pojawiają się na półkach sklepowych w Polsce. Można je rozpoznać po ciemnozielonym kolorze i większym rozmiarze. Tylko w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku do Polski sprowadzono 2 391,745 ton tych warzyw. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wartość importu wyniosła 10 842 801,00 zł.
Polska importuje ogromne ilości warzyw z innych krajów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r. do Polski sprowadzono 28,3 tys. ton ziemniaków z 22 różnych krajów.
Najwięcej importowanego warzywa pochodziło z Niemiec, Cypru i Egiptu,a najmniej z Włoch i Portugalii.
Pleśń w mrożonych malinach
W środę Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie nie zezwoliła na wjazd ponad 20 ton mrożonych malin z Ukrainy. Służby miały poważne wątpliwości co do wyglądu owoców. Powodem wydania decyzji była obecność "pleśni oraz nietypowej dla owoców maliny barwy".
"Decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - informował komunikat opublikowany na Facebooku przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.