Trwa ładowanie...
d2a42fr
d2a42fr

Sprzedaż nowych samochodów wzrosła w II o 7,2 proc. rdr - Samar

5.3.Warszawa (PAP) - Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w lutym wzrosła w stosunku do stycznia o 13,3 proc., zaś w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o 7,2 proc. - podał w...
Share
d2a42fr

5.3.Warszawa (PAP) - Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w lutym wzrosła w stosunku do stycznia o 13,3 proc., zaś w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o 7,2 proc. - podał w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Zdaniem ekspertów z instytutu Samar, dobrym wytłumaczeniem dużego wzrostu sprzedaży może być re- eksport samochodów do Niemiec.

"Na tle informacji napływających z poszczególnych krajów UE zanotowanych w lutym, wbrew wcześniejszym prognozom, wyniki ogłaszane przez polskich producentów i importerów wyglądają całkiem dobrze. Rezultat sprzedaży w lutym jest co najmniej zaskakujący: 30 199 aut osobowych, które opuściły salony samochodowe oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o 13,3 proc., a w stosunku do ubiegłego roku - wzrost o 7,2 proc." - napisano w komunikacie.

"Biorąc pod uwagę fakt, iż luty jest miesiącem krótszym niż styczeń, wynik jest jeszcze lepszy. Uśredniona sprzedaż dzienna jest niemal o 19 proc. wyższa niż w styczniu. Łącznie od początku roku sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 56.859 sztuk, o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej" - dodano.

d2a42fr

Zdaniem ekspertów z instytutu Samar, dobrym wytłumaczeniem dużego wzrostu sprzedaży może być re-eksport samochodów do Niemiec.

"Polska oferta, przy niekorzystnym dla nas kursie euro, stała się bardzo interesująca dla klientów zza naszej zachodniej granicy. W połączeniu z premią w wysokości 2500 euro, oferowaną przez niemiecki rząd, zakup samochodu staje się bardzo interesujący. Wymogi, które musi spełnić klient, aby uzyskać uprawnienie do premii, nie specyfikują źródła dostawy. Oznacza to, że nawet w przypadku samochodu zakupionego w Polsce, nowy właściciel może ubiegać się o uzyskanie premii" - napisano.

"Zjawisko to potwierdzają dealerzy, wg których zainteresowanie samochodami oferowanymi przez nich w ostatnim miesiącu wzrosło. Według szacunków skala re-eksportu to około 10 proc. całości sprzedaży. Jeżeli rzeczywiście szacunek ten jest prawdziwy, to oznacza on, że rzeczywista sprzedaż samochodów w Polsce wynosi około 27 tys. samochodów, jest więc mniej więcej zbliżona do zanotowanej w styczniu. Potwierdzenie przyniosą wyniki rejestracji, które powinny ukazać się już niedługo" - dodano.

Według instytutu Samar import samochodów używanych do Polski był w lutym 2009 roku niemal identyczny, jak w styczniu i wyniósł - według danych Ministerstwa Finansów - 43.676 sztuk.

"To oznacza dość radykalny spadek w porównaniu z poprzednim rokiem (o niemal 50 proc.). Tym samym w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku do kraju sprowadzono niespełna 87,5 tysiąca aut używanych, o 43,6 proc. mniej niż rok wcześniej" - napisano.

jba/ ana/

d2a42fr

Podziel się opinią

Share
d2a42fr
d2a42fr