Trwa ładowanie...

Strajk londyńskiego metra sparaliżował miasto

Od poniedziałku w londyńskim metrze trwa
72-godzinny strajk, zorganizowany przez związek transportowców,
domagających się zagwarantowania im bezpieczeństwa zatrudnienia.

Strajk londyńskiego metra sparaliżował miastoŹródło: AFP
d3ckrub
d3ckrub

W akcji strajkowej - rozpoczętej w poniedziałek o godz. 20.00 czasu polskiego - uczestniczy ponad dwa tysiące ludzi z personelu pomocniczego. Strajk objął dziesięć linii metra - dwie trzecie sieci. W praktyce działają tylko dwie linie, co wywołało w godzinach szczytu w poniedziałek wieczorem i we wtorek rano chaos komunikacyjny i irytację pasażerów - pisze BBC News na swym internetowym portalu.

Władze Londynu zaapelowały do korzystających z metra by rezygnowali z komunikacji miejskiej na rzecz spaceru. Od rana we wtorek londyńskie autobusy pękały w szwach, trudno było też złapać taksówkę.

Burmistrz brytyjskiej stolicy Ken Livingstone skrytykował organizatorów strajku, twierdząc że "bez powodu narazili na kłopoty miliony mieszkańców miasta". _ Ten strajk to najbardziej bezsensowna akcja o jakiej słyszałem. Wszystkie sporne sprawy zostały już uzgodnione _ - powiedział burmistrz. Livingstone wcześniej ostrzegał, że może dojść do paraliżu miasta.

Organizator strajku, związek RMT (Rail, Maritime and Transport Workers) podał, że w akcji bierze udział 2300 ludzi. Strajk ma związek z kłopotami firmy Metronet, odpowiadającej za dozór techniczny, konserwację i modernizację dziewięciu spośród dwunastu linii londyńskiej kolejki podziemnej. Metronet przeszedł niedawno pod zarząd sądowy. Tuż przed rozpoczęciem protestu RMT poinformował, że Metronet i jego administrator nie byli w stanie zagwarantować "jednoznacznych" gwarancji zatrudnienia, jakich domagał się związek.

Szacuje się, że strajk kosztować będzie miasto miliony funtów dziennie, nie licząc strat związanych z turystyką i gospodarką.

Londyńskie metro - mające w sumie długość około 400 kilometrów - dziennie przewozi ponad trzy miliony pasażerów.

d3ckrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ckrub