Trwa ładowanie...

System kaucyjny wejdzie w życie na jesień. Ozdoba: metraż może ulec zmianie

- Projekt ustawy dot. funkcjonowania w Polsce systemu kaucyjnego zostanie przegłosowany przez parlament w okresie wczesnojesiennym - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Dodał, że Polacy bardzo chcą wprowadzenia systemu kaucyjnego. W pierwszej wersji projekt zakładał, że do ich przyjmowania będą zobligowane sklepy powyżej 100 metrów kwadratowych. - Metraż może ulec zmianie - zaznaczył minister.

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l.System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l.Źródło: Licencjodawca, fot: Jakub Kaminski
dbj9fe3
dbj9fe3

Ozdoba zapewnił, że projekt jest w obrocie legislacyjnym i powinniśmy móc się zapoznać z jego ostateczną wersją "w najbliższym czasie".

Zwrócił uwagę, że cena plastikowej butelki jest uzależniona m.in. od ceny ropy. - Czyli stworzenie butelki od nowa nie zawsze jest tańsze niż recykling - podkreślił. - To też ciekawe, jak będzie wychodził mechanizm rynkowy - dodał.

Minister o zmianach w projekcie

Dyskutowany w tym momencie jest m.in. metraż sklepów, które mają być zobligowane do przyjmowania jednorazowych i wielorazowych butelek szklanych, butelek z tworzyw sztucznych oraz aluminiowych puszek.

dbj9fe3

W pierwszej wersji projekt zakładał, że do ich przyjmowania będą zobligowane sklepy powyżej 100 metrów kwadratowych. - Metraż może ulec zmianie, jest to bardzo mocno konsultowane i analizowane, może będzie to 100, 150, 200 metrów - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Będzie kaucja na butelki. Wiceminister składa jasną deklarację

Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku. Doprecyzowywany jest okres przejściowy, który wstępnie ustalany był na dwa lata, jednak "być może zostanie to wydłużone".

dbj9fe3

- Stworzenie takiego systemu jest dość kosztotwórcze i ciężkie logistycznie - zaznaczył. - Żeby stworzyć odpowiednie warunki, potrzebny jest czas - dodał.

Jak zaznaczył, przepisami będą objęte "wszystkie te opakowania, które są dziś zmorą, jeśli chodzi o śmiecenie miejsc publicznych".

System bezparagonowy. "Projekt genruje duży entuzjazm"

Poseł Solidarnej Polski powiedział, że jest zaskoczony, że można tak pozytywnie nastawiać się do tego projektu "ponad podziałami". - Patrząc na reakcje, również sceny politycznej, ale także badań przeprowadzanych przez różne media, ten projekt generuje bardzo duży entuzjazm - podkreślił.

Na początku czerwca Ozdoba przedstawił założenia systemu kaucyjnego, który ma funkcjonować w Polsce. Pierwszy projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na początku roku.

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

Zgodnie z zapowiedziami system kaucyjny ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu.

dbj9fe3

Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbj9fe3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbj9fe3