Szkoły i przedszkola szukają nauczycieli

Z początkiem września tygodniowy czas pracy nauczycieli zwiększy się o jedną godzinę. Związki zawodowe oraz eksperci ostrzegają, że spowoduje to zwolnienie 20 – 30 tysięcy pracowników.

Szkoły i przedszkola szukają nauczycieli
Źródło zdjęć: © sxc.hu

16.08.2010 | aktual.: 16.08.2010 12:10

*Z początkiem września tygodniowy czas pracy nauczycieli zwiększy się o jedną godzinę. Związki zawodowe oraz eksperci ostrzegają, że spowoduje to zwolnienie 20 – 30 tysięcy pracowników. Mimo tych zapowiedzi rośnie liczba ofert pracy dla nauczycieli publikowanych w Internecie. *

Ponad 600 ofert pracy dla nauczycieli opublikowali z początkiem sierpnia pracodawcy na stronach największych internetowych serwisów rekrutacyjnych. Analiza ofert wskazuje na stale utrzymujące się zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów ścisłych, takich jak chemia, fizyka czy biologia oraz wychowawców przedszkolnych. Najwięcej ofert opublikowały szkoły z województwa mazowieckiego, łódzkiego i pomorskiego. Najmniej takich propozycji jest z województwa małopolskiego i wielkopolskiego.

W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy wzrost liczby ofert pochodzących z Warszawy, Łodzi oraz mniejszych miast takich jak choćby Ostrołęka. Propozycje pracy dla nauczycieli publikują głównie urzędy pracy, agencje zatrudnienia oraz szkoły niepubliczne - mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor internetowej giełdy pracy infoPraca. Poszukiwani są także nauczyciele języków obcych, np. francuskiego czy niemieckiego. W tym przypadku większość ofert pochodzi od prywatnych szkół językowych – dodaje Szilf-Nitka.

Ponad 15 proc. ze wszystkich ofert zaadresowanych do nauczycieli pochodzi z zagranicy, najwięcej z Norwegii. Poszukiwani są tam przede wszystkim nauczycieli wychowania przedszkolnego. Norweskie przedszkola oferują wynagrodzenie rzędu od 59 do 82 zł brutto na godzinę. Pracodawca zapewnia nie tylko intensywny, 12 tygodniowy kurs języka norweskiego, ale także pomoc w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na prace czy znalezieniem mieszkania. Polska przedszkolanka w Norwegii może liczyć na ubezpieczenie zdrowotne oraz świadczenie rodzinne na każde dziecko do 18 roku życia mieszkające w Polsce.

Ofert dla nauczycieli wychowania przedszkolnego nie brakuje także na krajowym rynku pracy. Pracowników poszukują głównie przedszkola w największych miastach. Chętnych nie brakuje, np. na posadę w poznańskiej placówce aplikuje 13 osób. Wymagania stawiane kandydatom to wykształcenie wyższe z zakresu wychowania przedszkolnego, 2 letnie doświadczenie w pracy w dziećmi oraz umiejętność radosnego i ciekawego prowadzenia zajęć. Pracodawca oferuję zarobki w wysokości od 1 000 do 1 200 zł. brutto. W zawodzie nauczyciela kluczowe są predyspozycje interpersonalne i społeczne. Wymagane jest często zaangażowanie znacznie większe niż w innych zawodach. Praca nauczyciela przedszkola wymaga dużego samokształcenia i daje satysfakcje przede wszystkim ludziom, którzy pracują z powołaniem.

Nauczycieli szkolnych poszukują szkoły podstawowe jak i gimnazja oraz licea. Na stronach internetowych banku ofert pracy mazowieckiego kuratorium oświaty przeważają oferty pracy dla nauczycieli języka angielskiego. Podobnie jest w Katowicach, Kielcach oraz Olsztynie. Są także oferty dla nauczycieli języków obcych także po licencjacie. Tego typu oferty cieszą się największym zainteresowaniem ze strony poszukujących pracy. Bardzo dużą popularnością cieszą się też propozycje dla nauczycieli języka rosyjskiego i niemieckiego. Na jedną tego typu ofertę aplikuje średnio 45 osób. W prawie co czwartej ofercie pracodawcy zaznaczają, że poszukują pedagogów skłonnych prowadzić zajęcia nawet z 2 przedmiotów.

Z początkiem września samorządy podniosą nauczycielom nie tylko płacę zasadniczą, ale także dodatki. Po wrześniowej podwyżce średnie wynagrodzenie stażysty ma wynosić 100 proc. kwoty bazowej (2446,82 zł), nauczyciela kontraktowego 111 proc. (2716 zł), mianowanego 144 proc. (3523 zł), a dyplomowanego 184 proc. (4502 zł).

Źródło:infoPraca.pl

opiekunkanauczycielerekrutacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)