Tak poradzili sobie na rynku pracy ubiegłoroczni absolwenci

Rynekpracy.pl i wynagrodzenia.pl prześledziły ścieżki kariery ubiegłorocznych absolwentów

Tak poradzili sobie na rynku pracy ubiegłoroczni absolwenci

30.09.2011 | aktual.: 30.09.2011 18:15

Nie ma pracy po studiach

Każdego roku na rynek pracy wchodzi około 400 tys. absolwentów szkół wyższych. Ogromna konkurencja wśród młodych sprawia, że studia wyższe przestały być gwarantem zatrudnienia. Pomimo, że młodzi ludzie wykazują się dużą aktywnością na rynku pracy, znalezienie zatrudnienia jest coraz trudniejsze.

W 2010 roku pracowało ¾ wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy opuścili mury wyższej uczelni. Problemy ze znalezieniem pracy miało 13% absolwentów. Taki sam odsetek dotyczył osób nieaktywnych zawodowo – czyli tych, którzy po uzyskaniu dyplomu z różnych przyczyn nie pracowali albo nie byli zainteresowani podjęciem pracy.

Obraz

Jak zarabiają absolwenci?

Mediana* wynagrodzeń kobiet, które rozpoczęły karierę zawodową w 2010 roku wyniosła 2 200 PLN. Natomiast u mężczyzn pierwsza płaca sięgała 2 750 PLN. Oznacza to, że świeżo upieczone absolwentki w pierwszej pracy zarabiają aż o 20% mniej od swoich kolegów. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci w województwie mazowieckim. Mediana ich zarobków wyniosła 3 000 PLN. Najniższe płace odnotowano w lubuskim. Były o 33% niższe niż w mazowieckim

Obraz

Płace na najpopularniejszych stanowiskach

Osoby rozpoczynające pracę na stanowisku programisty mogą spodziewać się najwyższych zarobków – 3 550 PLN. O wiele mniej otrzymywali absolwenci, którzy znaleźli zatrudnienie jako młodsi księgowi (2 400 PLN). Najlepiej opłacani byli absolwenci, którzy znaleźli pracę w branży IT. Mediana ich wynagrodzenia wyniosła 3 500 PLN.

Warto zwrócić uwagę, iż w drugiej w kolejności branży - przemyśle lekkim, zarabiali o 1 200 PLN mniej. Najniższe płace otrzymywały osoby podejmujące pracę w handlu, gdzie mediana wyniosła 2 000 PLN. Najbardziej atrakcyjne pod względem wynagrodzeń były stanowiska w działach programowania. Najmniej korzystne warunki płacowe oferowano w działach kadr i płac oraz obsługi klienta.

Obraz

Duża firma, wysokie zarobki

Im większy poziom zatrudnienia w firmie, tym wyższe zarobki. W mikro przedsiębiorstwach sięgały 2 100 PLN. Z kolei w dużych spółkach wzrastały do 2 788 PLN. Wyjątkiem od tej reguły są płace osób w największych firmach, które kształtowały się na poziomie 2 600 PLN. Zdecydowanie korzystniej było podjąć pierwszą pracę w zagranicznych firmach. Płace były tam o prawie 30% wyższe niż w polskich przedsiębiorstwach.

Obraz

Opracowane przez rynekpracy.pl i wynagrodzenia.pl

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać – weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń!

[

Obraz

]( http://www.wynagrodzenia.pl/index.php/p.76 )

Obraz

]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )

  • mediana (zwana też wartością środkową ) to w statystyce wartość cechy w szeregu uporządkowanym, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba obserwacji
Źródło artykułu:rynekpracy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)