Tej grupie ZUS wypłaci 3,5 tys. zł. Jakie dokumenty należy złożyć?
Wiele osób z tej grupy zawodowej może liczyć na dodatkowe pieniądze. Mowa o przedemerytalnym świadczeniu kompensacyjnym. Komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić?
Świadczenie kompensacyjne to odpowiednik emerytury pomostowej dla nauczycieli. Mogą się o nie ubiegać pedagodzy, wychowawcy i nauczyciele, którzy przepracowali określoną liczbę lat w placówkach oświatowych.
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciętna wysokość świadczenia kompensacyjnego, zwanego także "kompensówką" w 2024 roku wynosi 3562,14 zł. Tylko w lutym 2024 roku, pobierało je 12,7 tys. osób - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie
Komu przysługuje "kompensówka"?
Aby spełnić warunki otrzymania świadczenia, trzeba przepracować pełne 30 lat w placówkach oświatowych. W tym przynajmniej 20 lat w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego czasu pracy.
Trzeba również ukończyć określony wiek. Kobiety mogą ubiegać się o świadczenie po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni po ukończeniu 60 lat.
ZUS informuje, że o świadczenie kompensacyjne mogą ubiegać osoby, które przed złożeniem wniosku pracowały w następujących placówkach:
- publiczne i niepubliczne przedszkola;
- publiczne i niepubliczne szkoły z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej;
- publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego;
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze;
- młodzieżowe ośrodki socjoterapii;
- specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze;
- specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, które wymagają specjalnej organizacji nauki oraz szczególnych metod pracy i wychowania;
- ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze;
- placówki, które zapewniają uczniom opiekę i wychowanie w czasie, gdy uczą się poza miejscem, w którym mieszkają na stałe.
W 2023 roku wprowadzono zmiany dotyczące wypłat świadczenia kompensacyjnego. Poprzednie przepisy wykluczały osoby nadal aktywne zawodowo. Jednak z powodu braków kadrowych w polskich szkołach poprzedni rząd zmienił zasady, które będą obowiązywały do 31 sierpnia 2024 roku.
Teraz świadczenie kompensacyjne może pobierać także osoba, która pracuje jako nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe z języka polskiego, lub jeżeli wspomaga nauczycieli, którzy uczą dzieci z Ukrainy.
Jak złożyć wniosek?
Pedagodzy, którzy chcą ubiegać się o świadczenie, muszą złożyć konkretne dokumenty:
- wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (ENSK);
- informację o okresach składkowych i nieskładkowych;
- świadectwa pracy, które potwierdzają okres wykonywania pracy nauczycielskiej;
- zaświadczenia potwierdzające okresy, m.in.: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej; służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej;
- zaświadczenia, które potwierdzają wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 r.
Wniosek najlepiej złożyć na 30 dni przed dniem, w którym spełnisz warunki do uzyskania świadczenia lub dniem, w którym zamierzasz na nie przejść.
Wnioski można składać: przez Internet za pomocą platformy PUE ZUS, listownie na adres lokalnej placówki ZUS-u, osobiście lub przez pełnomocnika w placówce ZUS. Decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni od daty złożenia.