Trwa ładowanie...

Telewizja hybrydowa ruszy przed Euro 2012

Już 1 czerwca na rynku pojawi się nowy standard odbioru cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T). Programy nadawane w technologii HbbTV zaoferuje Telewizja Polska, która wkrótce zakończy testy nowego projektu.

Telewizja hybrydowa ruszy przed Euro 2012Źródło: AFP / Philippe Huguen, fot: AFP / Philippe Huguen
d39ikap
d39ikap

Zwiększy się także dostęp do programów w jakości HD.

Testy nowej telewizji rozpoczęły się na początku kwietnia, ale wtedy prowadzone były jedynie z użyciem przekaźników satelitarnych. Jak donosi serwis wirtualnemedia.pl w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się testy telewizji hybrydowej, ale nadawanej w ramach cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T.

Próbne nadawanie sygnału HbbTV rozpoczęto od kanału TVP1, który ma swoje miejsce na trzecim multipleksie DVB-T. Na ekranach już widoczny jest napis "Test HbbTV". W planach jest uruchomienie nadawania HbbTV na kanałach TVP1 i TVP2, które swoje miejsce znajdą zarówno na pierwszym, jak i trzecim multipleksie (MUX-1 i MUX-3).

- HbbTV oznacza standard tzw. telewizji hybrydowej, czyli nowej usługi, której istota polega na połączeniu funkcji telewizora oraz interaktywnego urządzenia do obsługi multimediów i serwisów internetowych. Odbywa się to w ten sposób, że możliwe jest płynne przechodzenie między treściami przekazywanymi w sygnale telewizyjnym oraz za pośrednictwem internetu - napisano w komunikacie opublikowanym przez TVP.

d39ikap

Jak zapewniają przedstawiciele spółki nie będzie to jednak znane dzisiaj już rozwiązanie "wszystko w jednym". Telewizja hybrydowa ma bowiem oferować skojarzone z oglądanym programem treści. W trakcie transmisji meczu piłkarskiego widz będzie miał możliwość podglądu statystyk meczowych, np. posiadania piłki, strzelonych bramek, rzutów wolnych itp.

Jak na razie TVP nie ujawniło, jakie serwisy zamierza udostępnić odbiorcom w ramach nowej technologii. Wiadomo jednak, że na fali Euro 2012 i nadchodzących Igrzysk Olimpijskich będą poświęcone przede wszystkim sportowi.

Nie jest to jedyna nowość. TVP wraz z nadawaniem w standardzie HbbTV zamierza zwiększyć zasięg pierwszego multipleksu naziemnego do 90 proc. widzów. Kolejną nowością wprowadzoną przez TVP będzie nadawanie w wysokiej rozdzielczości (HD) programów TVP1 i TVP2. Programy w formacie HD znajdziemy na cyfrowych multipleksach naziemnych (MUX1 i MUX3) także 1 czerwca 2012 roku.
Do odbioru telewizji hybrydowej niezbędny jest dekoder STB lub wyposażony w dekoder standardu HbbTV telewizor. Nie wystarczą już tak popularne w naszych sklepach telewizory z obsługa MPEG-4 oraz rozdzielczością HD.

d39ikap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ikap