To są najbogatsi ludzie świata! Wśród nich Polacy!
Już po raz 25. magazyn "Forbes" zaprezentował ranking najbogatszych ludzi świata. Ponownie na pierwszym miejscu znalazł się Carlos Slim Helu, potentat branży telekomunikacyjnej, który wyprzedził przodującego w zestawieniu przez wiele lat Billa Gatesa.
Już po raz 25. magazyn "Forbes" zaprezentował ranking najbogatszych ludzi świata. Ponownie na pierwszym miejscu znalazł się Carlos Slim Helu, potentat branży telekomunikacyjnej, który wyprzedził przodującego w zestawieniu przez wiele lat Billa Gatesa.
Na liście miliarderów pojawiło się najwięcej ludzi w historii. Majątek wart co najmniej 1 miliard dolarów posiada 1226 osób na świecie.
Pierwszą dziesiątkę osób stanowią sami mężczyźni. Z kobiet najwyżej, na 11. miejscu, znajduje się Christy Walton z rodziną, jedna z właścicielek sieci Walmart.
Z Polaków najwyżej - na 442. miejscu - znalazł się Jan Kulczyk z majątkiem wycenionym na 2,7 miliarda dolarów. Nieco niżej, bo na 491. miejscu, odnajdziemy Zygmunta Solorza-Żaka z majątkiem na poziomie 2,5 miliarda dolarów. W zestawieniu z Polaków znaleźli się także Michał Sołowow (719. miejsce; 1,8 mld dolarów) oraz Leszek Czarnecki (960. miejsce; 1,3 mld dolarów).
A tak wygląda pierwsza piątka rankingu:
Miejsce 1. - Carlos Slim Helu z rodziną
Kraj pochodzenia: Meksyk
Majątek: 69 mld dolarów
Branża: telekomunikacja
Po raz trzeci z rzędu meksykański magnat telekomunikacyjny Carlos Slim Helu znalazł się na szczycie listy "Forbesa". Jego majątek skurczył się jednak w ciągu roku aż o 5 mld dolarów, głównie z powodu spadku cen akcji jego firmy telekomunikacyjnej America Movil, która odpowiada za ponad połowę jego majątku.
Zaangażował się w ubiegłym roku w działalność charytatywną poprzez dwie fundacje - Carlos Slim Foundation oraz Telmex Foundation.
Miejsce 2. - Bill Gates
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Majątek: 61 mld dolarów
Branża / firma: Microsoft
Billa Gatesa nie trzeba nikomu przedstawiać. Założyciel legendarnej już spółki Microsoft przez lata zajmował w rankingach na najbogatszego człowieka świata pierwsze miejsce. Obecnie bardziej zaangażowany jest w działalność fundacji Billa i Melindy Gates. Na rzecz tej fundacji przeznaczył już około 30 miliardów dolarów. Gdyby nie to, nadal byłby najbogatszy na świecie.
Coraz bardziej angażuje się on również w działalność charytatywną. Dzięki jego staraniom całkowicie zlikwidowano występowanie choroby polio w Indiach. Następnym krokiem jest pomoc obywatelom Pakistanu, Afganistanu i Nigerii. Gates zamierza co roku przelewać na konto swojej fundacji co najmniej 200 milionów dolarów.
W ciągu roku majątek Gatesa zwiększył się o 5 mld dolarów.
Miejsce 3. - Warren Buffett
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Majątek: 44 mld dolarów
Branża / firma: Berkshire Hathaway
Spośród najbogatszych tego świata Warren Buffett to oprócz Billa Gatesa drugi wielki filantrop. Połowę swojego majątku zapisał na cele charytatywne.
Jego oczkiem w głowie jest Berkshire Hathaway. Buffett zamierza jednak ustąpić ze stanowiska prezesa. Wybrał już swojego następcę, jednak wciąż czekamy na ogłoszenie jego nazwiska.
W ciągu roku majątek miliardera skurczył się o 6 mld dolarów głównie z powodu spadku cen akcji BH o 7 proc.
Miejsce 4. - Bernard Arnault
Kraj pochodzenia: Francja
Majątek: 41 mld dolarów
Branża / firma: Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH)
Nazywany Lordem Luksusu, Bernard Arnault wciąż jest najbogatszym Europejczykiem. To jego firmy produkują rozchwytywane na całym świecie produkty marki Louis Vuitton, ale także szampany Dom Perignon, koniak Hennessy czy zegarki Tag Heuer.
W ciągu 2011 roku Arnault nie pomniejszył swojego majątku, ale też nie zyskał. Udało mu się jednak zwiększyć zyski Louis Vuitton o 22 proc. dzięki sprzedaży i udanemu włączeniu w strukturę grupy marki Bulgari.
Miejsce 5. - Amancio Ortega
Kraj pochodzenia: Hiszpania
Majątek: 37,5 mld dolarów
Branża / firma: Zara
Awans o dwa miejsca to bez wątpienia sukces Hiszpana. Tak wysoko w zestawieniu "Forbesa" jeszcze nie był. W lipcu ustąpił ze stanowiska szefa firmy Inditex. Jednak akcje tej spółki w ciągu roku wzrosły o około 25 proc., co pozwoliło Ortedze powiększyć swój majątek o 6,5 miliarda dolarów.
W 2011 roku dokonał zakupu Torre Picasso, 43-piętrowego wieżowca w Madrycie, za kwotę 536 milionów dolarów.