Trwa ładowanie...

Trend spadkowy na rynku. Tylko 518 rejestracji

W maju zarejestrowano 518 nowych ciągników rolniczych, co jest najgorszym wynikiem sprzedaży w tym roku — poinformowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Mimo to, trend wzrostowy rejestracji maszyn używanych utrzymuje się na rynku.

518 nowych ciągników rolniczych zarejestrowanych zostało w maju518 nowych ciągników rolniczych zarejestrowanych zostało w majuŹródło: Getty Images, fot: Artur Widak
d3bqc3i
d3bqc3i

Dane zebrane przez PIGMiUR, na podstawie informacji z CEPiK, pokazują, że w maju sprzedano i zarejestrowano jedynie 518 ciągników. Jest to kontynuacja trendu spadkowego, który trwa już ponad półtora roku.

Trend spadkowy na rynku

Od początku roku zarejestrowano łącznie 3277 nowych ciągników, co oznacza spadek o 855 sztuk w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. To stanowi spadek o ponad 20 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

Hubert Seliwiak z PIGMiUR skomentował te wyniki, mówiąc: "Mamy tu do czynienia z odzwierciedleniem panujących dość ponurych nastrojów w branży rolnej, które bez wątpienia miały wpływ na decyzje zakupowe. Do tego, przez ostatnie miesiące, potencjalni nabywcy nowych maszyn mieli znacznie bardziej niż wcześniej ograniczony dostęp do tzw. wkładu własnego, potrzebnego do pozyskania unijnych środków na sfinansowanie takich zakupów".

d3bqc3i

Seliwiak odnosił się do ustawy o pożyczce lombardowej, która weszła w życie w styczniu. Ustawa ta była krytykowana zarówno przez rolników, jak i sprzedawców nowego sprzętu, ze względu na niejasne kryteria pozyskania środków na wkład własny, które praktycznie uniemożliwiały zdobycie tych środków. Kontrowersyjne przepisy zostały jednak skreślone w nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent.

Najpopularniejsze modele ciągników

Najpopularniejszym modelem ciągnika jest Farmtrac Tractors Europe 26 4WD, z 60 zarejestrowanymi sztukami. Na drugim miejscu jest model Deutz-Fahr 5080 D Keyline, a na trzecim - John Deere 6155M.

Najwięcej nowych ciągników zarejestrowano w maju w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim.

Zgodnie z danymi PIGMiUR, w kategorii nowych przyczep rolniczych sprzedaż jest stabilna. W maju zarejestrowano 374 nowe przyczepy rolnicze, podczas gdy w kwietniu było ich 363. Od początku roku zarejestrowano 1927 nowych przyczep rolniczych, co oznacza spadek o 678 sztuk w porównaniu do ubiegłego roku. Spadek wynosi już 26 proc.

d3bqc3i

Po pięciu miesiącach tego roku liderem w segmencie przyczep jest Pronar, z 459 nowymi przyczepami. Za nim plasują się Metal-Fach i Metaltech, a następnie Joskin i Meprozet. Najwięcej nowych przyczep kupili rolnicy w województwach mazowieckim, lubelskim i wielkopolskim.

Na rynku wtórnym wzrosty

Na rynku wtórnym utrzymuje się trend wzrostowy rejestracji maszyn rolniczych. W ciągu pięciu miesięcy tego roku zarejestrowano 11 241 ciągników, co oznacza wzrost o 712 sztuk (6,7 proc.) w porównaniu do okresu od stycznia do maja 2023. W przypadku przyczep zarejestrowano ich w tym samym okresie 3009 sztuk, co oznacza wzrost o 279 sztuk (10,2 proc.) w porównaniu do ubiegłego roku.

Dane uzyskane od organizacji zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Producentów Maszyn Rolniczych (CEMA) pokazują, że w 2023 r. w Europie zarejestrowano łącznie 211 700 ciągników. Rejestracje ciągników rolniczych były o 4,9 proc. niższe niż w 2022 r., ale tylko nieznacznie poniżej średniej liczby zarejestrowanych ciągników w ciągu ostatnich pięciu lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bqc3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bqc3i