Unia mówi "nie" zerowemu VAT-owi. Co dalej z cenami?
Zerowy VAT na gaz i prąd miał być panaceum na rosnące ceny energii, które drenują portfele Europejczyków. Okazuje się jednak, że nie będzie zgody Unii Europejskiej na zerową stawkę VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo. Bruksela mówi jednak "tak" dla obniżki stawek tego podatku. Co to oznacza?
W Polsce coraz mocniej rosną ceny gazu, czy prądu. Rachunki osiągają nieznane wcześniej poziomy. Polska, chcąc uchronić obywateli, już 16 grudnia ubiegłego roku złożyła wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na gaz ziemny, energię elektryczną oraz ciepłownictwo.
Polska sama się zgodziła na wyższy VAT
Jak donosi RMF FM, powołując się na nieoficjalne źródła w Radzie UE oraz Komisji Europejskiej, nie będzie zgody na zastosowanie zerowego podatku VAT. Jak wskazują rozmówcy RMF FM, polskie zapytanie do władz UE jest bez znaczenia, ponieważ 7 grudnia Warszawa zgodziła się na nową dyrektywę dotyczącą VAT. Zakłada ona, że gaz ziemny, energia elektryczna i ciepło nie mogą zostać objęte zerowym VAT-em.
Tak czy siak "wina Tuska". Tak zareagował na najnowszy sondaż
Nowa dyrektywa, na którą zgodziły się polskie władze, zakłada jednak, że jest możliwość, by obniżyć stawkę o co najmniej 5 proc. Czy polski rząd się na to zdecyduje? I jaka będzie narracja w związku z odmową, na którą Warszawa de facto sama wcześniej się zgodziła?