Trwa ładowanie...

Utrudnienia dla klientów mBanku, Aliora, Meritum, BZ WBK, ING i Deutsche Bank

Szykują się poważne problemy dla kilku milionów klientów polskich banków. Przez weekend będą mieć utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Banki zapewniają, że będzie można płacić kartami, ale przykład mBanku pokazuje, że lepiej jeszcze w piątek wypłacić trochę gotówki z bankomatów.

Utrudnienia dla klientów mBanku, Aliora, Meritum, BZ WBK, ING i Deutsche BankŹródło: Fotolia
d2esq3x

Poważne problemy dla kilku milionów klientów polskich banków. Przez weekend mają utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Banki zapewniają, że będzie można płacić kartami, ale przykład mBanku pokazuje, że lepiej jeszcze w piątek wypłacić trochę gotówki z bankomatów.

Niedziałająca bankowość elektroniczna, wyłączone płatności mobilne BLIK, niedostępne biuro maklerskie, kantor online czy powiadomienia SMS. Nie można ani w sklepie, ani w internecie zaciągnąć pożyczki. Lista utrudnień jest długa. W piątek po północy Alior zaczął wdrażać zmiany w swoim systemie informatycznym, łącząc go z Meritum Bankiem. Klienci obu banków oraz T-Mobile Usługi Bankowe muszą przygotować się na spore utrudnienia.

Najwięcej problemów mogą mieć posiadacze konta w Meritum. Przede wszystkim dostaną zupełnie nowe rachunki bankowe. Alior deklaruje, że przynajmniej na razie na stare numery będą jeszcze przychodzić pieniądze. Ile potrwa taka sytuacja? Teoretycznie bezterminowo. Pewne jest, że przelewy wychodzące będą księgowane od poniedziałku 26 października już na nowych rachunkach.

d2esq3x

Klientów Meritum jest jednak niewielu. Dużo liczniejsza, bo około 2-milionowa, jest grupa mająca konta w Alior Banku i T-MUB. Im numery kont się nie zmienią, ale w weekend (od godziny 0.00 w sobotę do poniedziałku do 6.00 rano) nie będą mogli zrealizować żadnego przelewu.

- Przez cały okres niedostępności systemów bankowych klienci będą mogli realizować transakcje kartami płatniczymi, w tym kartami walutowymi Kantoru Walutowego Online, tzn. płacić nimi w sklepach i punktach usługowych, a także wypłacać środki z bankomatów - deklaruje Alior Bank w przesłanym do klientów komunikacie.

Co innego deklaracje, co innego praktyka. W zeszłym tygodniu przez podobny proces przechodził mBank (migrował klientów dawnego Multibanku). I nie udało się uniknąć wpadki. Praktycznie przez całą sobotę przez kilka godzin nie można było kartami ani zapłacić, ani wypłacić pieniędzy z bankomatów.

- Ten weekend jest dłuższy niż inne. W nocy z soboty na niedzielę cofamy zegarki o godzinę. Możecie wreszcie dłużej pospać lub świętować imieniny Rafała – informuje przed najbliższymi dniami mBank. Śpiący przerwy w bankowości internetowej w godzinach 2.00 (czasu letniego) – 4.00 (czasu zimowego) nie zauważą. Świętujący imieniny Rafała, powinni jednak przygotować się na to, że między 2.30 a 3.30, czyli w czasie zmiany czasu przez dwie godziny nie zapłacą kartami. Bank zaznacza, że dotyczy to zarówno klientów detalicznych, jak i korporacyjnych.

d2esq3x

Klientom mBanku, Alior Banku, T-MUB i Meritum radzimy więc, aby najlepiej jeszcze w piątek wypłacili trochę gotówki z bankomatu, szczególnie jeśli szykują się do weekendowych zakupów.

Alior w komunikatach rozsyłanych do klientów zwraca uwagę także na kwestie bezpieczeństwa.

- Z doświadczeń innych instytucji finansowych wynika, że czas połączenia banków często wykorzystywany jest przez przestępców do prób wyłudzenia środków finansowych i danych klientów - czytamy w komunikacie.

Bank przypomina więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Klienci na pewno mailem nie dostaną nowych numerów kont - te będą widoczne dopiero w poniedziałek po zalogowaniu do bankowości elektronicznej. Nie trzeba instalować nowych aplikacji mobilnych, te same się zaktualizują. Nie zmienia się też główna strona Alior Banku.

d2esq3x

- Uważaj na fałszywe e-maile, w których przestępcy mogą podszywać się pod bank, a których treść nakłania do odwiedzania stron internetowych, otwierania załączników, podawania jakichkolwiek danych, itp. - jeśli nie masz pewności, co do autentyczności wiadomości, niezwłocznie skontaktuj się z Bankiem i nie wykonuj czynności opisanych w e-mailu - pisze Alior.

W weekend infolinia bankowa będzie jednak działać w trybie awaryjnym – możliwe będzie jedynie zastrzeżenie kart. Nie ma też co liczyć na pomoc ze strony stacjonarnych placówek bankowych. Tylko część będzie działać, ale tylko w celach informacyjnych. Nie wykonamy w nich żadnych operacji (np. nie wypłacimy pieniędzy).

*Nie tylko Alior i mBank. Utrudnienia w BZ WBK, ING czy Deutsche Bank *

W czwartym co do wielkości polskim banku, czyli BZ WBK zaplanowano czterogodzinną przerwą w noc z soboty na niedzielę. Pomiędzy godzinami 0.30 a 3.30, a więc w czasie gdy nastąpi przestawienie zegarów, nie będzie można wykonać przelewów w bankowości internetowej. Działać przestaną też transakcje realizowane przez Przelewy24.

d2esq3x

Na problemy przygotować powinni się także klienci Deutsche Banku. W ich przypadku system internetowy będzie niedostępny od sobotniej nocy (godzina 0.00) do 16.00. Utrudnienia mają dotyczy także bankowej infolinii. Klientom Deutsche także radzimy wypłacić wcześniej gotówkę.
Po pieniądze z bankomatu popędzić powinni też klienci ING Banku Śląskiego. W ich przypadku maszyny z logo banku nie będą działać przez całą noc z soboty na niedzielę. A już od soboty od 15 mogą być problemy z dokonywaniem przelewów przy pomocy bankowości internetowej. W nocy zostanie ona wyłączona podobnie jak płatności kartami (bank ostrzega przed utrudnieniami), płatnościami NFC i Blik.

d2esq3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esq3x