Trwa ładowanie...

W cenach nowalijek wiosny wciąż nie widać. Ceny polskich warzyw wciąż wysokie

- Każdy dzień słońca przynosi zmiany cenowe na plus dla konsumentów – zaznacza rzecznik Broniszy Małgorzata Skorczewska.

W cenach nowalijek wiosny wciąż nie widać. Ceny polskich warzyw wciąż wysokieŹródło: Eastnews, fot: Bartosz Krupa/Eastnews
d3o1dg7
d3o1dg7

Nowalijki nadal są drogie - wynika z wyliczeń Rynku Hurtowego Bronisze dla Wirtualnej Polski. - Wciąż chłodne noce, czasami z przymrozkami i niezbyt wysokie temperatury w dzień, nie spowodowały rewolucji w cenach polskich nowalijek – wyjaśnia Małgorzata Skorczewska z Bronisz. Dużo lepiej wygląda sytuacja z importowanymi warzywami i owocami.

Zagraniczne warzywa wciąż są bardziej atrakcyjne cenowo od polskich nowalijek. Za kilogram importowanych ogórków zapłacimy już od 4,5 do 6 zł (oferta hurtowa). Krajowe ogórki na Rynku w Broniszach są droższe, trzeba za nie zapłacić od 6,50 do 7 zł za kilogram. Co prawda w ciągu tygodnia cena spadła o około 50 groszy, jednak w porównaniu do roku minionego cena hurtowa jest na tym samym poziomie.

- Wprawdzie, tak zapowiadaliśmy, ceny warzyw i owoców są niższe, ale nie na tyle aby w porównaniu do minionego tygodnia mówić o spektakularnych zmianach cen - komentuje WP money, Małgorzata Skoczewska, rzecznik Rynku Hurtowego Bronisze. - Widać, że rosnąca z dnia na dzień podaż krajowej produkcji skutecznie wypiera import. Każdy kolejny tydzień przynosi obniżkę cen i wzrost podaży krajowych ogórków - uspokaja.

Podobnie jest z cenami pomidorów. Te z importu pochodzą głównie z Turcji są smaczne i jak na tę porę roku stosunkowo tanie bo kosztują 6,5 do 7,5 zł za kilogram. Za polskie pomidory trzeba zapłacić znacznie więcej - 10 zł za kilogram.

d3o1dg7

Jak dowiadujemy się na giełdzie Bronisze, sałata masłowa nadal utrzymuje cenę krajowa od 35-40 zł za 12 szt. Również w tym przypadku importowana jest tańsza, bo kosztuje od 1,56 do 2 zł za sztukę. Na rynku w ubiegłym tygodniu pojawiła się również botwina, kosztuje poniżej 3 zł za pęczek.

- Każdy dzień słońca przynosi zmiany cenowe na plus dla konsumentów – zaznacza Małgorzata Skoczewska. Dla porównania, w ubiegłym roku botwina pojawiła się tydzień później w cenie 4 zł za pęczek.

Tegoroczny marzec jest cieplejszy od minionego, co automatycznie przekłada się na stabilniejszy poziom cen nowalijek. Jak przypomina rzecznik Bronisz, od paru dni jest już krajowa rzodkiewka, ale jej cena waha się między 1,90 a 2,30 za sztukę. - W ciągu dwóch dni cena spadła o 20 groszy za sztukę, co oznacza, że wiosna będzie szła nawet jak teraz stanęła.

Natomiast warzywa z ubiegłorocznej produkcji wprawdzie zgodnie z tendencją przednówkową nieznacznie drożej, ale i tak są tańsze niż przed rokiem.

d3o1dg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o1dg7